Máte PROBLÉM NA PC? Naše NÁPOVEDA vám pomôže!

Občas sa každému z nás pri práci s počítačom stane, že musí urobiť niečo, čo zvyčajne nerobí. Vytvoriť screenshot, nahrávať obrazovku, zistiť IP adresu,… To ale nie je všetko. Problémov môže byť viac , Problémy pri PC majú rôzny charakter – nefunguje touchpad, objavuje sa na PC chybová hláška, prípadne potrebujete otočiť video a pod. Problémy sa nemusia týkať len PC, ale napríklad aj Wifi. Vedieť ako zistiť, alebo ako zmeniť heslo na WiFi je určite dobrá vec.

Spôsobov ako riešiť tieto a ďalšie problémy je niekoľko. Najrýchlejší spôsob je ak si riešenie nájdete ne internete, alebo si nájdete článok, v ktorom nájdete riešenie na najčastejšie problémy, s ktorými sa pri práci s PC môžete stretnúť.

 

Screenshot / Printscreen

Vytvoriť screenshot, alebo snímku obrazovky čas od času potrebuje každý. Zvládnete to pomerne jednoducho. Stlačte klávesu s označením „PrtSc“, otvorte skicár a stlačte „Ctrl“ a „V“. Následne stačí snímku uložiť do položky „Stiahnuté súbory“  alebo inej.

Existujú aj programy, ktoré vám snímku obrazovky vytvoria. Ide ale len o jednu z ich funkcií. Väčšinou tieto softvéry zvládnu aj nahrávanie obrazovky.

 

Prepnutie klávesnice CZ/EN, SK/US

Nie všetky znaky, ktoré potrebujete nájdete na slovenskej klávesnici. Ak poznáte klávesové skratky prepínanie klávesnice vám môže skrátiť čas, ktorý by ste na zadávanie znakov stratili. Prepnutie klávesnice môžete urobiť ak kliknete na ikonu klávesnice. Stačí na ňu len kliknúť a vybrať si tú o ktorú máte záujem. Ak potrebujete na notebooku, ktorý nemá numerickú klávesnicu napísať čísla môžete na ňu prepnúť. Stlačte „Shift“  a miesto písmen s diakritikou môžete písať číslice.

 

Prehrievanie a spomalenie PC

Prehrieva sa vám počítač, a vy neviete prečo? Určite sa vám teraz zíde vedieť ako sa dostať do BIOSu. V tomto systéme zistíte aká je teplota procesora, ale pozor, neposkytne vám informácie o jeho teplote pri záťaži. S tým vám oveľa lepšie môžu pomôcť programy, ktoré merajú teplotu CPU.

Ďalším problémom, s ktorým sa môžete stretnúť je spomalenie počítača. Na vine môže byť aj prehrievanie, ale aj nedostatočná údržba PC. Defragmentácia disku môže prácu na PC zrýchliť. S programom UltraDefrag môžete pohodlne vyčistiť diskové jednotky a optimalizuje pevný disk.

Rýchlosť internetu je podstatným faktorom, ktorý by ste pri výbere internetu mali brať do úvahy. Ak len surfujete postačí vám rýchlosť cca 50 Mb/s. Pokiaľ ale máte v domácnosti viac počítačov, alebo plánujete cez internet sťahovať filmy, hudbu a pod. doporučená rýchlosť internetu by mala byť určite vyššia (150 Mb/s až 500 Mb/s). Nebudete musieť čakať kým sa vám načíta stránka, ani sťahovať súbory z internetu dlhé hodiny.

Kombináciou vyššie spomenutých riešení (defragmentácia PC, rýchly internet a optimálna teplota procesora) môže udržať každý PC v ideálnom stave.

 

Odinštalujte nepotrebné programy

Odinštalovanie programov, ktoré už nepotrebujete urobíte vo Windows 10 jednoducho. V ponuke „Štart“ vyberte program, ktorý už nechcete a kliknite na „odinštalovať“.  Počítač, bez zbytočných programov bude rýchlejší a zároveň si uvoľníte aj miesto na PC.

Nie všetky programy sa dajú odinštalovať.  Súčasťou Windowsu je aj antivírusový program. Pokiaľ ste si ale stiahli iný antivírus je dobré pôvodný vypnúť. V opačnom prípade sa budú navzájom „biť“.  Windows Defender sa nedá odinštalovať, ale môžete ho vypnúť.  Ako vypnúť Windows Defender? Ide to celkom jednoducho, ak viete kde hľadať. Cez ponuku „Štart“ sa dostanete do „Nastavenia“ à Aktualizácia a zabezpečenie à Zabezpečenia Windows  a otvorte Centrum zabezpečenia v programe Windows Defender. Tu zvoľte kolonku „Ochrana pred vírusmi a hrozbami“ , otvorte položku „Možnosti Antivírovej ochrany“ a vypnite pravidelnú kontrolu.

 

RAR súbor, ZIP súbor

Množstvo súborov v súčasnosti chodí vo formáte ZIP alebo RAR. Určite ste už rozmýšľali nad tým ako otvoriť RAR, alebo ZIP. Oba typy formátov sú určené na kompresiu súborov. Do jedného súboru tak uložíte viac súborov. Ušetríte miesto v pamäti a prostredníctvom gmailu tak môžete poslať viac súborov naraz bez toho aby ste boli obmedzený veľkosťou. ZIP súbor, ale aj RAR vytvoríte a otvoríte pomocou vhodných programov, napríklad WinRar, alebo 7-Zip.

 

Chybové hlásenia

Chybové hlásenia vedia narobiť problémy pri PC všetkým užívateľom.. Tí, ktorí sa v PC veľmi nevyznajú nevedia čo s týmito hláseniami robiť. 0xc000012f – chybná bitová kopia, 0xc000007b, 0xc0000142 a iné súbory čísel sa na monitore vášho PC môžu objaviť kedykoľvek.

Nemusíte panikáriť, stačí ak zistíte čoho sa chyba týka. Napríklad 0xc0000142 a 0xc000007b  je oznámenie o problémoch s aplikáciami vo Windowse. Kým hlásenie 0xc000012f – chybná bitová kopia znamená problém s jedným z programov, ktorý ste si stiahli pri používaní webovej stránky. Riešenia na každý z takýchto problémov (jednotlivé čísla sa môžu líšiť a znamenajú vždy iný problém) nájdete na internete.

 

Vaše pripojenie nie je súkromné

Oznam, ktorý sa často objavuje v prehliadači Google Chrome. Problém môže byť kdekoľvek. Skontrolujte si dátum a čas na PC, ak sú v poriadku zapnite antivírusový program a skontrolujte či nemáte v PC vírus. Oznam môže aj znamenať, že stránka, na ktorú sa chcete dostať nie je zabezpečená a komunikácia medzi vami a stránkou nebude šifrovaná. Je len na vašom rozhodnutí budete oznam ignorovať, alebo na konkrétnu stránku nebudete chodiť.  

Predvolená brána nie je dostupná – väčšinou stačí reštartovať router.

Ako zistiť grafickú kartu? Alebo skôr ako zistiť typ grafickej karty? Grafickú kartu majú všetky počítače a rozhodne sa vám oplatí vedieť aký typ máte v PC. Aj keď nie ste práve náruživým hráčom vedieť akú grafickú kartu máte sa zíde napríklad ak potrebujete manuálne stiahnuť ovládače.

Typ grafickej karty zistíte v papieroch od PC alebo sa môžete pozrieť priamo do počítača a zistiť čo za kartu v ňom máte. Treťou možnosťou je počítačový softvér, ktorý vám zoskenuje počítač a povie aký typ grafickej karty používate.

TouchPad

Problémy pri PC vie narobiť aj touchpad. Už ste skúšali ovládať notebook bez touchpadu alebo myši? Nejde to. Zapnúť / vypnúť touchpad môžete priamo na klávesnici počítača. Stačí stlačiť klávesy „Fn“ a „F6“.  Touchpad vypnete a nestane sa vám, že počas písania náhodne posuniete kurzor. Pri niektorých notebookoch to môže byť iná klávesa ( F7, F4,…). Ikonka na tej správnej klávese vám napovie.

Ako zistiť IP adresu

V počítači v panely úloh kliknite na „sieť WiFi“ a kliknite na položku „Vlastnosti“ pri Wifi sieti ku ktorej ste prihlásení. Otvorí sa vám okno kde svoju IP adresu nájdete v položke „adresa IPv4“.

 

Automatické vypnutie počítača

Sťahujete si film, hru, alebo iné veľké súbory? Nemusíte sedieť pri PC kým sa všetko nestiahne. S vhodným programom môžete počítač vypnúť aj keď pri ňom nie ste. Začnite sťahovať film, zapnite si program, ktorý automaticky vypne PC a zvoľte v ňom čas, kedy sa má počítač vypnúť.

Využiť tiež môžete funkciu automatického uspania a vypnutia PC pri nečinnosti, ktorá je súčasťou Windowsu. 

Ako vložiť titulky do filmu, alebo ako na otočenie obrazovky sú otázky, na ktoré nájdete odpoveď v programoch na editáciu videa, alebo prehrávačoch audio a video súborov. Množstvo funkcií závisí od druhu programu, ktorý ste si stiahli. VLC Media Player, alebo Media Player Classic.

 

Vloženie krížového odkazu

Krížový odkaz je vytvorenie odkazu na časť v dokumente, ktorý práve píšete. Ak chcete napríklad vytvoriť odkaz v texte na tabuľku, ktorá je na konci článku stačí použiť príkaz „krížový odkaz“. Nájdete ho vo Worde v kolónke „Vložiť“.

 

Ako zaheslovať zložku

Pokiaľ sa o svoj počítač delíte s ostatnými členmi domácnosti je dobré si vlastné súbory ( hlavne ak sa týkajú práce) zaheslovať. Najjednoduchším spôsobom ako zaheslovať súbory je stiahnuť si program, ktorý to zvládne. S programom na zabezpečenie priečinkov a súborov zaheslujete súbory. Nik bez hesla sa k nim nedostane. 

Zaheslovať súbor sa dá aj vo Windowse priamo, bez nutnosti inštalácie ďalšieho programu. Je to ale dosť zložité. Ako na to nájdete tu.

Či už používate počítač na surfovanie po internete, hranie hier či prácu, problémy pri PC si vás nájdu vždy. Vedieť ako ich rýchlo odstrániť a ako im predísť príde vždy vhod.

Summary
Nápoveda
Article Name
Nápoveda
Description
Mať po ruke nápovede a riešenia na bežné problémy, s ktorými sa skôr či neskôr pri práci s PC určite stretnete príde určite vhod každému. Pripravili sme pre vás zoznam tých najčastejších problémov a ich rýchle riešenie.
Author
Publisher Name
„DownloadWik.com“
Čo si nainštalovať do nového PC? Nevyhnutné programy!
Ako upraviť dokument vo Worde (najčastejšie úpravy)? Ako na to?