Ako napísať ZNAK NA DRUHÚ / MOCNINU / HORNÝ INDEX

Pri písaní dokumentov alebo vyplňovaní tabuliek sa stretnete aj s matematickými zadaniami. Kým bežné sčítanie a odčítanie viete napísať na klávesnici problém môže nastať ak chcete napísať horný index, alebo znak na druhú. Existuje niekoľko spôsobov, ktorými môžete na druhú znak zadať.

Pre ktorý zo spôsobov sa rozhodnete záleží len od vás. Znak mocniny môžete zadávať ako v Excely tak aj vo Worde či iných textových editoroch. Ako napísať na druhú na mobile, počítači a ako na znak odmocniny?

 

Ako napísať na druhú

Rozmýšľate ako napísať horný index na klávesnici? Bez vokáňa to nepôjde. Samostatnú klávesu na vokáň na klávesnici nenájdete. Môžete ho ale zapísať pomocou ASCII kódu. Potrebujete k tomu klávesnicu s numerickou časťou.

Vokáň môžete zadať pomocou ASCII kódu dvoma spôsobmi.

Na slovenskej klávesnici podržte tlačidlo Alt (ľavý Alt) a na numerickej klávesnici  klikajte postupne na čísla 9 a 4 – „^“.

Vokáň napíšete aj iným spôsobom. Prepnite na anglickú klávesnicu. Teraz stlačte Shift a kliknite na číslo 6. V tomto prípade numerickú klávesnicu nepotrebujete – „^”

Ako napísať na druhú v Excely alebo Worde? Stlačte číslo, ktoré chcete umocniť, napíšte vokáň a zadajte číslo mocniny. Napríklad 5 na druhú bude vyzerať – 5^2

 

Ako napísať horný index

Vyššie spomínaný postup vám nezobrazí x na druhú tak ako ste zvyknutý z matematiky. Je to ale v oblasti počítačov správne. Pokiaľ chcete napísať mocninu na klávesnici dá sa to pomocou klávesových skratiek.

Ako napísať index na 2? Zapnite si anglickú klávesnicu a stlačte klávesu Alt (ľavý Alt). Teraz na numerickej klávesnici stláčajte postupne číslice 0 1 7 a 8. Päť na druhú bude vyzerať 5².

 

Ako napísať mocninu na tretiu

Keď už viete ako napísať znak na druhú možno chcete vedieť aj ako napísať na tretiu. V tomto prípade na anglickej klávesnici stlačte Alt (ľavý Alt) a klikajte na numerickej klávesnici 0 1 7 a 9. Päť na tretiu bude vyzerať 5³.

Ako napísať druhú mocninu v Excely?

V programe na tabuľky Excel použite klasický zápis s vokáňom. Ako prvé napíšte číslo, potom vokáň a na koniec číslo mocniteľa. Takto môžete zapísať napríklad aj dva na siedmu – 2^7.

Využiť na to môžete aj funkciu Power.

Umiestnite kurzor do bunky a napíšte POWER (číslo, mocniteľ). Hneď sa vám zobrazí výsledok. Ak zadáte POWER(4,2) v bunke sa vám zobrazí číslo 16. Ako napísať v Excely na druhú už viete.

Čo ale v prípade ak potrebujete vedieť ako napísať druhú odmocninu na klávesnici? Napísať druhú odmocninu môžete pomocou programu Mapa znakov, ktorú máte vo Windowse alebo ju vyhľadajte v časti „Symboly“ vo Worde a Excely.

Mocnina znak nájdete aj medzi symbolmi vo Worde a Excely (na druhú a aj na tretiu). Rovnako ako vkladáte iné symboly z tejto tabuľky vložíte aj znak mocnina na druhú (tretiu).

Summary
Ako napísať ZNAK NA DRUHÚ / MOCNINU / HORNÝ INDEX
Article Name
Ako napísať ZNAK NA DRUHÚ / MOCNINU / HORNÝ INDEX
Description
Chcete vedieť ako napísať znak na druhú? Občas sa s potrebou napísať mocninu na počítači stretne každý. Poradíme vám ako písať mocninu či horný index v počítači alebo na mobile. Vieme ako napísať mocniny a aj ako zadať znak odmocniny.
Author
Publisher Name
DownloadWik.com
DISCORD: Čo to je a ako funguje?
Ako na GENEROVANIE OBRÁZKOV UMELOU INTELIGENCIOU