10 zaručených rád AKO ZRÝCHLIŤ POMALÝ POČÍTAČ

Pomalý počítač, ktorému všetko trvá večnosť je pre niekoho nočnou morou a pre niekoho krutou realitou. Ak je to aj vaša realita určite rozmýšľate nad tým ako zrýchliť pomalý počítač. Najjednoduchší spôsob je dať počítač do servisu, kde sa oň postarajú. Ak ale chcete ušetriť a potrebujete počítač používať čo najrýchlejšie je dobré vedieť ako zrýchliť počítač zadarmo a doma.

Príčin spomalenia počítača je viacero. Odstránením ktorejkoľvek z nich môžete zrýchliť PC.  Zistiť ale príčinu môže byť ťažšie a môže to trvať dlhší čas. Pokiaľ je váš počítač starší príčina môže byť v starých komponentoch PC. Nebude tak problém zrýchliť počítač Windows XP alebo zrýchliť Windows 7. Pre súčasné systému už nestačí len 1 GB pamäti.  Takže ak chcete vedieť ako zrýchliť štart PC, ako zrýchliť počítač Windows 7, ako zrýchliť PC na hry alebo ako zrýchliť notebook Windows 10 čítajte ďalej.

 

Ako zrýchliť pomalý počítač – výmena komponentov

1.     Operačná pamäť RAM

Ak máte starý počítač zväčšite jeho pamäť. Na zrýchlenie počítača win 10 stačí ak má pamäť 4 GB, ale pokojne môže mať 8 GB.

2.     Grafická karta

Ak máte počítač hlavne na pozeranie filmov, videí, hranie hier alebo často pracujete s CAD programami môžete mať problém s grafickou kartou. Stačí ju vymeniť.  Zrýchlenie počítača zadarmo to síce nebude (kartu musíte kúpiť) ale určite to bude lacnejšie ako kupovať celý počítač.

3.     Procesor

Procesor je základom každého počítača. Ako zrýchliť procesor? Ak máte starší počítač môžete ho vymeniť. Najskôr použite program CPU-Z, s ktorým získate prehľad nie len o všetkých komponentoch počítača vrátane procesoru.

Dobrým programom je aj Core Temp, ktorý meria teplotu CPU. Vďaka nemu zistíte, ktoré programy a aplikácie najviac zaťažujú procesor čo má vplyv na výkon PC.

 

Ako zrýchliť počítač

Na zrýchlenie PC nemusíte nič kupovať ani meniť. V niektorých prípadoch stačí vyčistiť PC, zastaviť spúšťanie aplikácií alebo obnoviť systém. Je to ideálne riešenie ak hľadáte návod na zrýchlenie notebooku zadarmo. A nie len notebooku. Tieto spôsoby vám tiež môžu zrýchliť aj počítač zadarmo.

4.     Optimalizácia SSD

Ak používate SSD disk systém to rozozná a aktivuje funkciu TRIM, ktorá zabezpečí jeho optimálne používanie.  Nie vždy to ale takto funguje. Najlepšie je si to overiť. V príkazovom riadku zadajte príkaz „fsutil behavior query DisableDeleteNotify“. Ak sa zobrazí „0“ je všetko v poriadku. Ak sa zobrazí „1“ je potrebné TRIM zapnúť. Stačí na to príkaz „fsutil behavior query DisableDeleteNotify 0“. Optimalizáciou SSD môžete nie len zrýchliť štart Windows 10, ale aj práca s Windowsom bude rýchlejšia.

5.     Defragmentácia disku

Ako vyčistiť a zrýchliť notebook alebo počítač? Skúste defragmentáciu disku.  Existuje niekoľko programov, ktoré to hravo zvládnu, napríklad program UltraDefrag. Vďaka tomu sa usporiadajú súbory na disku, odstránia sa staré a nepotrebné súbory a uvoľní sa miesto.

6.      Výkon počítača

Zrýchliť počítač môžete aj zvýšením jeho výkonu. Zvýši sa síce spotreba energie ale môžete tak zvýšiť výkon notebooku či PC. Ako zvýšiť výkon PC? Otvorte ovládací panel a v ňom položku „Systém a zabezpečenie. Tu zvoľte kolónku „Možnosti napájania“ a kliknite na „Výber alebo prispôsobenie plánu napájania“.  Tu zistíte výkon počítača. Kliknite na „Vysoký výkon“ a máte to.

Takto môžete zrýchliť notebook a aj zrýchliť PC bez ohľadu na verziu operačného systému.

7.     Antivírus

Vírusy a škodlivé aplikácie môžu spomaľovať každý počítač.  Pokojne to môže dôjsť aj do stavu keď vám nejde spustiť počítač. Kvalitný antivírusový program síce váš počítač mierne spomaľuje, ale zabráni prieniku vírusov do vášho PC.

Zrýchlenie internetu v počítači s antivírusom síce nedosiahnete ale môžete bezpečne otvárať všetky stránky. Výborné je ak vám antivírus poskytne ochranu v reálnom čase a zachytí všetky hrozby, na ktoré pri surfovaní natrafíte.

8.     Aplikácie spúšťané na pozadí

Určite máte aj vy v počítači aplikácie, ktoré sa spúšťajú hneď ako zapnete počítač. Je jedno aký máte operačný systém, tieto aplikácie spomaľujú počítač. Ich vypnutím dôjde nie len k zrýchleniu štartu PC, ale môžete tak zrýchliť PC Windows 10, 8, 7 či akýkoľvek iný operačný systém. Stačí ak si otvoríte „Správca úloh“ a v položke „Spustenie“ vypnete všetko čo nepotrebujete.

9.     Vyčistite počítač

Počítač pri surfovaní po internete zberá množstvo informácií a súborov, ktoré nepotrebujete napríklad aj také cookies alebo história prehliadania môžu byť príčinou pomalého počítača. Ako vyčistiť a zrýchliť počítač? Skúste na zrýchlenie PC program, ktorý ho vyčistí. Nemusíte v prehliadači hneď vyhľadávať výraz „zrýchlenie počítača program“. Môžete si stiahnuť softvér Ccleaner alebo Čistič, ktoré sú vytvorené hlavne na vyčistenie a zrýchlenie pomalého počítača.

Pravidelné čistenie počítača programom by ste nemali zanedbávať. Môže vám to udržať PC v poriadku. Je jedno či potrebujete vedieť ako na zrýchlenie PC Windows 10, zrýchlenie notebooku Windows 10, či ako na zrýchlenie PC Windows 7. Aj tu platí to isté ako pri antivíruse – v každom PC by mal byť aj program na čistenie PC.

10. Obnovenie systému

Počítač ide najrýchlejšie keď je nový. Nie je ešte ničím zahltený, neobsahuje zbytočné súbory a nemá ho čo spomaľovať. Časom sa ale spomaľuje a väčšina z ľudí siahne síce po trochu zdĺhavejšom ale účinnom riešení – obnove systému.

Novšie verzie Windows to majú o niečo jednoduchšie. Nájdete v nich možnosť obnoviť systém na výrobné nastavenia. Takto môžete zrýchliť počítač Windows 10 a aj na zrýchlenie PC Windows 8. Skôr ako sa do toho pustíte je dobré zálohovať si všetky potrebné súbory. Počas obnovenia na výrobné nastavenie sa všetky programy, aplikácie a súbory, ktoré ste nezálohovali zmažú.

V starších systémoch túto možnosť nenájdete. Ak ale chcete vedieť ako zrýchliť PC Windows 7 alebo Windows XP využite na to bootovacie USB, ktoré by ste mali mať v prípade potreby vždy po ruke.

Summary
10 zaručených rád AKO ZRÝCHLIŤ POMALÝ POČÍTAČ
Article Name
10 zaručených rád AKO ZRÝCHLIŤ POMALÝ POČÍTAČ
Description
Ako zrýchliť pomalý počítač? Časom sa spomalí každý počítač. Dôvodom môže byť čokoľvek. Je jedno či máte PC s Win 10, alebo PC s Win XP. Vieme ako zrýchliť počítač či notebook zadarmo z pohodlia domova.
Author
Publisher Name
DownloadWik.com
Ako VYTVORIŤ BOOTOVACÍ USB pre WINDOWS?
Ako NAPÍSAŤ ÚVODZOVKY DOLE/HORE NA KLÁVESNICI? (klávesová SKRATKA)