Ako VYTVORIŤ BOOTOVACÍ USB pre WINDOWS?

Ak ste si práve kúpili nový počítač zistili ste, že tam nie je žiadne DVD alebo USB na inštaláciu operačného systému Windows 10.  Pritom sa vám bootovací USB, alebo bootovací USB kľúč môže kedykoľvek zísť. Takže čo je bootovanie z USB, ako urobiť bootovací flash disk Windows 10, či ako vytvoriť bootovací USB?

Vytvoriť bootovací flash disk nie je ťažké. Prezradíme vám čo a ako urobiť aby ste mali, v prípade potreby Windows vždy po ruke. Inštalácia Windows z USB kľúča je vždy ľahšia a aj lacnejšia než keby ste mali ísť s počítačom do opravy

 

Ako vytvoriť bootovací USB Windows 10

V drvivej väčšine najnovších notebookoch už DVD mechaniku nenájdete. Ak rozmýšľate nad tým ako vytvoriť bootovacie DVD Windows 10 z dôvodu absencie mechaniky je lepšie vedieť ako vytvoriť bootovací flash disk Windows 10. Ak budete potrebovať inštalovať operačný systém Windows znova aj napriek licenčnému kľúču vám bootovací USB môže výrazne pomôcť.

Na vytvorenie bootovacieho USB budete potrebovať len pár veci: USB flasf disk (minimálne 8 GB), pripojenie na internet, aplikáciu Media Creation Tool a slot, kde vložíte USB.

Stiahnite a spustite aplikáciu Media Creation Tool (je od spoločnosti Microsoft). Vložte do notebooku USB a v programe odsúhlaste licenčné podmienky. Program začne kontrolovať váš počítač. Kliknite na „Vytvoriť vlastné inštalačné médiá“ a vyberte jazykové rozhranie.  Zároveň s tým volíte aj edíciu Windows (Home alebo Professional). Ak chcete môžete si v tomto kroku vytvoriť aj ISO súbor. Nakoľko ale chceme vytvoriť bootovací USB kľúč kliknite naň.  Následne sa všetko z USB vymaže a stiahne sa naň Windows 10. Objem dát sa pohybuje okolo 4 GB. Skôr ako vyberiete USB z počítača skontrolujte všetko v prieskumníkovi.

Vytvorenie Windows 10 USB boot vám zaberie len pár minút vášho času. Takáto záloha vám ale v prípade problémov s Windows 10 môže zachrániť veľa času a aj nervov. Ako urobiť bootovací USB Windows 10 už viete. Rovnako môžete vytvoriť bootovací USB Windows 8.1.

 

Ako vytvoriť bootovací USB Windows 7

Chcete vedieť ako vytvoriť bootovací USB Windows 7? Ak máte licenčný kľúč môžete si operačný systém stiahnuť zo stránky  Microsoft. Hneď ako máte súbor ISO môžete začať vytvárať boot USB Windows 7.

Môžete na to využiť program Rufus. Možno rozmýšľate ako vytvoriť bootovacie USB Rufus. Tento program vám pomôže vytvoriť, naformátovať a skrátka urobiť bootovací USB. Vložíte do počítača USB, spustíte program Rufus a vyberiete ISO súbor. Program urobí všetko čo treba (vymaže USB). Hneď ako stlačíte „OK“ začne sa vytvárať inštalačné USB.

Tento program vám pomôže ak chcete vytvoriť bootovacie USB z ISO súboru alebo ak chcete pracovať na počítači na ktorom nie je operačný systém.

 

Spustenie Windows z USB

Ak sa vám podarilo vytvoriť bootovací USB Windows 10, alebo Windows 7, 8.1 či XP  môžete si kedykoľvek nainštalovať operačný systém do počítača. Teraz sa vynára otázky ako nastaviť bootovanie z USB?. Jednoducho. Stačí vložiť USB do počítača. Počítač by sa mal automaticky spustiť.

Ak sa to nepodarí je potrebné otvoriť spúšťaciu ponuku alebo zmeniť nastavenie v BIOS či rozhrania UEFI PC poradie spúšťania. V tomto prípade je potrebné hneď po zapnutí počítača stláčať danú klávesu. Môže to byť F2, F12, Esc alebo Delete. Ktorá klávesa to je nájdete v dokumentoch počítača prípadne na stránkach výrobcu počítača.

Boot USB Windows 10 môžete využiť aj na obnovenie systémového nastavenia alebo máte tak k dispozícii základný test operačnej pamäte.  Vždy keď sa bootable USB Windows 10 rozhodnete použiť nezabudnite si predtým zálohovať všetky dáta a súbory. V opačnom prípade o ne prídete.

Ponúkli sme vám najpoužívanejší a najrýchlejší návod ako urobiť bootovací flash pre viac typov operačných systémov Windows. Návodov ako vytvoriť ako vytvoriť bootovací USB Windows XP, 7 alebo 8.1 nájdete na internete.  Ide ale o takmer totožné návody. Aj keď Win XP, či Win 7 už dnes málokto používa stále majú svojich nadšencov. Mať napríklad bootovací USB Win XP príde vhod.

Ak sa rozhodnete vytvoriť bootovací USB prostredníctvom Hiren´s Boot pripravte sa, že to bude v angličtine. Ak tento jazyk neovládate a nechcete používať slovník je dobré vyhľadať si na internete Hiren´s Boot USB návod.

V závislosti od toho aký operačný systém používate je dobré vytvoriť si vždy bootovací USB flash disk. Dobré je ak viete ako vytvoriť bootovacie USB Linux či ako vytvoriť bootovací USB OS Mac

Summary
Ako vytvoriť bootovací USB na Windows?
Article Name
Ako vytvoriť bootovací USB na Windows?
Description
Ak vám pojem bootovací USB niečo hovorí, ale ešte ste sa k tomu nedostali je najvyšší čas sa na to zamerať. Vytvoriť bootovací USB kľúč vám veľa času nezaberie, zato vám môže výrazne pomôcť pri akýchkoľvek problémoch s Windows – om.
Author
Publisher Name
DownloadWik.com
Ako PREPNÚŤ KLÁVESNICU na PC? Zmeniť klávesnicu - jednoduchá skratka
10 zaručených rád AKO ZRÝCHLIŤ POMALÝ POČÍTAČ