SPRÁVCA ÚLOH na PC. Ako ho spustiť a pracovať s ním?

Správca úloh – funkcia, ktorú nájdete v každom počítači s operačným systémom Windows. Pokiaľ často pracujete na počítači s funkciou Správcu úloh sa určite stretnete, preto je dobré vedieť o nej čo najviac. V prvom rade je dobré ak viete kde nájsť správcu úloh na notebooku alebo počítači.

Správca úloh

Správca úloh systému Windows vám poskytne množstvo informácií, monitoruje systémy, nájde a vyrieši problémy a poskytne vám detailné štatistiky o každom procesore v počítači. Poskytne vám informácie o spustených programoch, aktuálnom využívaní systému a môžete prostredníctvom funkcie aj spustiť alebo reštartovať program. Čo je Správca úloh už v podstate viete.

Tento nástroj budete potrebovať prevažne v prípadoch keď prestane fungovať program, čo v niektorých prípadoch môže zablokovať celý systém. Naskytá sa tak otázka kde nájsť Správcu úloh?

Ako otvoriť Správcu úloh

Správcu úloh môžete otvoriť viacerými spôsobmi. Najrýchlejší a najjednoduchší spôsob je použitie klávesovej skratky.

Správca úloh skratka

  • stlačte klávesy Ctrl + Shift + Esc – priame vyvolanie Správcu úloh
  • druhá skratka, ktorou tento nástroj spustíte je Ctrl + Alt + Del – otvorí sa vám okno s viacerými možnosťami, medzi nimi nájdete aj hľadanú funkciu.

Správca úloh Windows 10

Vyššie spomenuté skratky fungujú aj keď potrebujete spustiť vo Windows 7 správcu úloh. Pokiaľ používate Windows 10 alebo 8 môžete ho nájsť aj tak, že do vyhľadávacieho poľa v „Štart“ zadáte výraz „Správca úloh“.

Ďalšou možnosťou je kliknutie na klávesu Windows a písmeno X (Win + X). Otvorí sa vám okno, kde v ponuke nájdete aj Správcu úloh.

Po kliknutí na klávesy Win + R sa otvorí okno do ktorého zadajte výraz „taskmgr“. Aj po kliknutí na túto kombináciu kláves a zadaní výrazu sa Správca úloh Win 10 otvorí.

Ďalšie možnosti spustenia Správcu úloh

Správca úloh cmd – otvorte príkazový riadok cez „Štart“ alebo vyhľadávacie pole a do poľa zadajte výraz „taskmgr.exe“.

Rozmýšľate ako spustiť Správcu úloh ako správca? Do vyhľadávacieho poľa napíšte výraz „Správca úloh“. Z ponuky, ktorá sa vám otvorí vyberte možnosť „Spustiť ako správca“.

Rovnakými spôsobmi môžete spustiť aj Správcu úloh Windows 11. Ktorý zo spôsobov ako zapnúť Správcu úloh použijete záleží od vás a od toho aké problémy s počítačom máte. Ak nefunguje vyhľadávanie môžete to skúsiť cez klávesové skratky, ktoré by mali fungovať vždy.

Ak máte v počítači angličtinu miesto slovenčiny isto budete potrebovať vedieť ako sa povie správca úloh anglicky – Task Manager

Pokiaľ vám vo Windows 10 nejde spustiť Správca úloh jedným spôsobom spustite ho ďalším. Jeden z uvedených spôsobov fungovať určite bude (použitie klávesových skratiek ešte nikoho nesklamalo).

Ako pracovať so Správcom úloh

Ak sa vám podarilo Správcu úloh Win 10 spustiť zobrazí sa vám malé okienku kde budú zobrazené spustené aplikácie (tie na ploche a aj tie v pozadí). Kurzorom prejdite na aplikáciu a kliknite na ňu pravým tlačidlom myši. Zobrazí sa vám ponuka kde nájdete možnosti čo s aplikáciou urobiť. Môžete ju

  • prepnúť na (program sa premiestni na prednú časť obrazovky)
  • ukončiť úlohu – vypnutie aplikácie
  • spustiť novú úlohu – uveďte názov programu, ten sa následne otvorí
  • vždy navrchu – Správca úloh bude na pracovnej ploche navrchu
  • otvoriť umiestnenie programu
  • vyhľadať online – nájde informácie o programe
  • vlastnosti

Správca úloh, čo môžem vypnúť – ktorý program vypnúť môžete a ktorý radšej nechať bežať? Pokiaľ sa v PC veľmi nevyznáte na internete nájdete nápovedy čo vypnúť a čo nie.

 

Správca úloh Mac

Správcu úloh v macbooku nájdete tiež. V tomto počítači ho ale nájdete pod názvom Monitor aktivity. Môžete ho nájsť v časti „Aplikácie – Obslužné programy“.

Nájdete ho aj prostredníctvom klávesy „Command“ + medzerník. Do okna zadajte výraz „Monitor aktivity“ a kliknite na Enter.

Summary
Správca úloh na PC. Ako ho spustiť a pracovať s ním
Article Name
Správca úloh na PC. Ako ho spustiť a pracovať s ním
Description
Správca úloh je v operačnom systéme Windows funkcia, o ktorej ani neviete. Prostredníctvom nej ale môžete získať množstvo informácií a programoch, zavrieť ich alebo spustiť. Ako otvoriť Správcu úloh a ako s ním pracovať?
Author
Publisher Name
DownloadWik.com
Ako zmenšiť veľkosť fotky alebo obrázku?
Spoľahlivá aplikácia na predpoveď POČASIA do mobilu ZADARMO!