Ako na PRÍKAZOVÝ RIADOK na WINDOWS?

Príkazový riadok je pojem, s ktorým ste sa už určite v oblasti počítačov stretli. Možno ste aj začali na internete vyhľadávať výraz „príkazový riadok návod“ alebo použitie.  Čo je príkazový riadok, kde ho nájdete, čo všetko môžete pomocou neho ovládať  a na čo je dobrý vám prezradíme teraz.

Ako už z názvu vyznie, príkazový riadok je na zadávanie príkazov. Je to niečo ako Prieskumník ale bez grafického rozhrania. Často sa s ním môžete stretnúť ako s cmd príkazy, alebo príkazy cmd. To ale nie je jediný názov, s ktorým sa môžete stretnúť. Windows príkazový riadok ich má niekoľko – cmd, CLI, prompt, konzola ale aj terminál.

 

Príkazový riadok príkazy

Príkazový riadok môže byť pre väčšinu z vás komplikovaná súčasť Windowsu. Pokiaľ ale poznáte správne príkazy tak ide o priam zázračný nástroj operačného systému. V podstate môžete cezeň vykonať všetko čo cez klasické rozhranie a ešte oveľa viac. Ak chcete napríklad kopírovať dokument a uložiť ho do rovnakého priečinku musíte naň kliknúť myšou a skopírovať ho. Následne ho musíte prilepiť. Ak ho ukladáte do rovnakého priečinku uloží sa ako „dokument (kopia)“. Teraz ho môžete premenovať napr. na „dokument A“. Dosť veľa klikanie, ktoré si môžete uľahčiť. Stačí len dať príkaz do príkazového riadku win 10 (alebo inej verzie operačného systému) a dokument sa skopíruje a aj premenuje jedným príkazom (cmd príkazy).

Príkazy pre príkazový riadok sú rôzne. Môžete tak nie len kopírovať a ukladať dokumenty ale aj zistiť heslá k Wifi sieti, na ktoré ste boli pripojení, nastaviť automatické vypnutie PC, zistiť IP adresu počítača, skontrolovať stav pevného disku, urobiť PING test a podobne.

Cez príkazový riadok Win 10 môžete zadávať až 280 príkazov. Stačí zapísať čo chcete vykonať. Zoznam príkazov nájdete na internete. Stačí len vyhľadať výraz ako „príkazový riadok príkazy win 10“, alebo príkazový riadok Windows 10 príkazy“. Môžete tak kopírovať súbory, defragmentovať jednotky, môžete cez príkazový riadok zmeniť disk alebo pripojiť počítače cez sériové alebo paralelné pripojenie na zdieľanie súborov.

Nie všetky príkazy sú k dispozícii vo všetkých verziách operačného systému Windows. Tiež je rozdiel medzi príkazmi vo Windows a v OS Mac.

 

Ako spustiť príkazový riadok Windows

Príkazový riadok cmd nájdete v každom operačnom systéme. Existuje niekoľko spôsobov ako na spustenie príkazového riadku.

  • cez ponuku „Štart“ – otvorte ponuku „Štart“ a kliknite na položku „Systém“ Otvorí sa vám okno, v ktorom nájdete aj „Príkazový riadok“.
  • cez ponuku „Štart“ môžete nájsť cmd príkazový riadok aj rýchlejšie. Stačí ak ju otvoríte a napíšete skratku cmd.
  • klávesová skratka – príkazový riadok Windows 10 môžete nájsť aj cez klávesové skratky. Stlačte klávesnice Win + R. Otvorí sa vám okno, do ktorého napíšte „cmd“ a stlačte Enter (OK).

Ako nájsť vo Windows 10 príkazový riadok už viete. Niektorým z týchto spôsobov ho určite nájdete aj v iných verziách tohto operačného systému. Či už hľadáte príkazový riadok Win 7, alebo Win 8 určite ho nájdete.

 

Príkazový riadok skratka

Výhodou je aj možnosť vytvoriť si odkaz a spúšťať tak príkazový riadok Win 10 priamo z plochy. Kliknite pravým tlačidlom myši na voľnom mieste plochy a z ponuky vyberte možnosť „Nový – Odkaz“. Do otvoreného okna napíšte „cmd.exe“ a kliknite na „Ďalej“. Do riadku „Zadajte názov pre tento odkaz“ napíšte „Príkazový riadok“ a kliknite na „Dokončiť“.

Oprava Windows 10 cez príkazový riadok? Áno, ide to. Občas sa stáva, že užívatelia Windows dostanú poškodené súbory, prípadne súbory s chybami, prípadne sa môžu poškodiť vírusmi alebo ak sa ich pokúšate upraviť. Najlepší spôsob ako opraviť systémové súbory Windowsu  je cez príkazy v príkazovom riadku. Ako na to nájdete na internete. Výhodou ale je, že nemusíte nič sťahovať a ani inštalovať a poškodené súbory môžete prostredníctvom cmd príkazov Windows 10 opraviť.

 

Vymazanie súborov

Cez príkazy v príkazovom riadku môžete vmazať akékoľvek súbory, aj tie, ktoré klasicky prostredníctvom myši sa tak ľahko zmazať nedajú. Ako zmazať súbory cez príkazový riadok? Celkom jednoducho. Otvorte si vo Windows 10 príkazový riadok, zadať príkaz na vymazanie a vložiť cestu k súboru (umiestnenie súboru). Takto môžete vymazať aj všetky súbory s určitou koncovkou. Dajte si ale pozor. Takto vymažete súbory natrvalo. Nenájdete ich v koši a nie je možné ich teda obnoviť.

Ak sa rozhodnete používať príkazový riadok Windows 10 na príkazy mali by ste sa v nich vyznať. Nie je dobré zadávať príkazy ak o nich veľa neviete. Ľahko by sa totižto mohlo stať, že váš systém zostane nefunkčný. V podstate sú ale príkazy cmd Windows 10 celkom jednoduché. V riadku stačí zadať čo a s čím chcete urobiť. Win 10 príkazový riadok nerozlišuje medzi veľkými alebo malými písmenami, nerozlišuje ani klasickú alebo spätnú lomku. Ak zadáte chybný výraz a príkaz sa tak nedá vykonať zobrazí sa chybové hlásenie. Aby ste nemuseli príkaz znova zadávať môžete ho pomocou šípok (hore/dole) vyhľadať, upraviť a znova ho potvrdiť (enter).

Summary
Ako na príkazový riadok na Windows?
Article Name
Ako na príkazový riadok na Windows?
Description
Príkazový riadok, ak neviete ako naň poradíme vám. Ako spustiť príkazový riadok? Čo je cmd a aké sú príkazy cmd? Ako funguje a kde vo Windows 10 príkazový riadok nájsť? Tento mocný nástroj operačného systému vám predstavíme trochu bližšie.
Author
Publisher Name
DownloadWik.com
Ako zosilniť Wifi signál? NÁVOD
Ako SPUSTIŤ/VYPNÚŤ NÚDZOVÝ REŽIM na Windows