Najlepšie aplikácie pre nepočujúcich a nedoslýchavých

Neustále napredovanie technológií mení naše spôsoby života. Zlepšenie kvality života ľuďom so zdravotným postihnutím je vítanou zmenou. V tomto článku vám predstavíme užitočné aplikácie pre zle počujúcich a nepočujúcich ľudí.

 

Aplikácie pre nepočujúcich

Či už počujete zle, alebo vôbec môžete si do mobilného telefónu stiahnuť aplikácie, ktoré vám umožnia komunikovať s inými ľuďmi. Aké aplikácie vám uľahčia život ak ste nepočujúci?

 

Live Transcribe

Aplikácia Live Transcribe alebo Okamžitý prepis a upozornenie je zaujímavým nástrojom. Program automaticky rozpoznáva reč a každé slovo, ktoré zachytí napíše na obrazovku telefónu alebo tabletu. Telefón ako naslúchatko? Áno, táto aplikácia vám obrazne môže naslúchatko nahradiť. Nebudete síce s ním počuť, ale budete vedieť o čom sa hovorí.

Aplikáciu môžete využiť aj na rozpoznávanie dôležitých zvukov ako požiarny hlásič, plačúce dieťa, zvonenie zvončeka,…. Hneď ako aplikácia niektorý z týchto zvukov zachytí upozorní vás.

 

Dictation – Speech to text

Ďalšia aplikácia pre nedoslýchavých ľudí, ktorú si môžete stiahnuť zadarmo do iPhone. Táto aplikácia zvládne prevod reči na text. Často sa využíva ako diktafón ale jej funkcie uľahčia život hlavne nepočujúcim ľuďom. Program podporuje viac ako 40 jazykov a slovenčina je medzi nimi.

Šikovnou a užitočnou funkciou tejto aplikácie je súbežné ukladanie textu a aj hlasového záznamu do úložiska v telefóne. Textový a aj hlasový súbor nájdete v položke Súbory.

 

WhatsApp

Aplikácie pre hluchonemých tak ľahko nenájdete. Existuje ale veľa aplikácií, ktorých funkcie môžu využívať aj sluchovo postihnutí ľudia. V aplikácii WhatsApp môžete viesť videohovory. Ak sa dorozumievate posunkovou rečou môžete si cez apku pokojne volať. Výhodou tohto programu je fakt, že si ho môžete stiahnuť aj do počítača a pokračovať v komunikácii na WhatsApp na  PC.

Aplikácií, ktoré umožňujú komunikovať prostredníctvom videohovorov je samozrejme viac. Stačí si len vybrať tú, ktorá vám najviac vyhovuje.

 

BuzzCards

Pre nepočujúcich je ťažké komunikovať s ľuďmi, ktorí nepoznajú znakovú reč. Dorozumieť sa s nimi vám môže pomôcť aplikácia BuzzCards. Aplikácia je v podstate balík kartičiek s nápismi, pomocou ktorých sa môžete dorozumieť s počujúcimi ľuďmi.

Na kartičky si môžete napísať otázky alebo vety, ktoré často používate (Kde je zástavka autobusu?, Kde sa dá najesť?, Kde je najbližší lekár?,…). Kartičky si môžete tematicky rozdeliť do rôznych kategórií. Vďaka tomu hľadanie správnej kartičky rýchlejšie.

 

Rozpoznávanie zvuku

Aká aplikácia je najlepšia? Každému vyhovuje iná. Ak používate iPhone možno nebudete potrebovať žiadnu aplikáciu. Novšie iPhony majú zabudovanú funkciu Rozpoznávanie zvuku. Po jej aktivácii dokáže telefón rozpoznať brechanie psa, požiarny poplach, domový zvonček a ďalšie zvuky a upozorní vás na to.

Funkciu Rozpoznávanie zvuku aktivujete v „Nastavenia – Ovládacie centrum“ Teraz kliknite na zelené + (plus) a do ovládacieho centra pridajte funkciu Rozpoznávanie zvuku. Následne stačí funkciu len z menu aktivovať.

Summary
Najlepšie aplikácie pre nepočujúcich a nedoslýchavých
Article Name
Najlepšie aplikácie pre nepočujúcich a nedoslýchavých
Description
Aplikácie pre nepočujúcich a nedoslýchavých vám môžu uľahčiť život. Umožnia vám komunikovať s inými ľuďmi alebo vám umožnia aj komunikovať s osobou na druhom konci krajiny. Poradíme vám, ktoré aplikácie alebo funkcie nepočujúcim uľahčia život.
Author
Publisher Name
DownloadWik.com
Ako spárovať chytré hodinky Huawei s mobilom? NÁVOD
Ako spárovať Apple Watch s mobilom? NÁVOD