Čo si nainštalovať do nového PC? Nevyhnutné programy!

Nový počítač poteší určite každého. Či ste ho už dostali pod stromček od Ježiška, k narodeninám, alebo ste si ho kúpili lebo nový PC potrebujete si do neho pár dôležitých programov nainštalovať. Ktoré inštalovať ako prvé, na ktoré sa neoplatí zabudnúť a ktoré určite využijete vám poradíme teraz. Takže, čo si nainštalovať do nového PC?

Nevyhnutné programy pre PC

Bez niektorých programov sa jednoducho na novom počítači nepohnete. Aj keď počítač už nejaké programy má zväčša ide o programy, ktorých používanie je obmedzené. Po uplynutí istej doby (zvyčajne 30 dní)  si ich musíte zakúpiť.

Takže, čo všetko patrí medzi dôležité a nevyhnutné programy? Čo nainštalovať do nového notebooku? Aj keď sa väčšinou za to naj platí, môžete si nájsť a stiahnuť najlepšie programy zadarmo do nového počítača. Nemusíte platiť sa softvéry, ktoré ste si mohli bezplatne vyskúšať.

 

Internetové prehliadače

Internetový prehliadač zabezpečí pohodlné surfovanie po internete. Je to nevyhnutný softvér pre PC ak chcete prehliadať internet. Ak nie ste spokojný s už inštalovaným prehliadačom Edge môžete si zadarmo stiahnuť akýkoľvek iný. Najobľúbenejší internetový prehliadač Google Chrome si môžete do PC inštalovať zadarmo. Pokiaľ vám z akéhokoľvek dôvodu nevyhovuje je tu

ešte Firefox alebo Safari.

 

Bezpečnosť – antivírusové programy

Internet môže byť pomerne nebezpečné miesto, strata osobných údajov, vírusy, trójske kone,…. to všetko môže vážne narušiť bežný život. Ak chcete týmto problémom predísť mali by ste vsadiť na najlepší antivírový program, ktoré rozhodne patria medzi základné programy pre PC. Už od výroby budete mať v novom počítači inštalovaný antivírusový program Windows Defender. Bezpečne by mal chrániť vašu identitu, zabrániť útokom hackerov či prieniku škodlivých programov.

Vybrať si najlepší program pre Windows 10 nemusí byť ťažké. Zadarmo si môžete stiahnuť AVG, alebo Kasperski. Tieto veľmi antivírusové programy poskytujú aj verzie zadarmo. Ak chcete vyššiu úroveň ochrany je potrebné do programov niečo investovať. Skôr ako tak urobíte, môžete si antivírusové programy na cca 1 mesiac vyskúšať zadarmo a vybrať si tak najlepší antivír. Je len na vás či sa rozhodnete pre Eset, Kasperski, alebo AVG.

Pozor, viac antivírusových programov v počítači môžu spôsobiť spomalenie počítača. Je dobré vybrať si jeden a ostatné odinštalovať.

 

Správca súborov

Jednoduchú  manipuláciu so súbormi vám zabezpečí aj Prieskumník správca súborov Windows, ktorý je súčasťou systému a môžete ho používať zadarmo. Ak hľadáte efektívnejší program na správu súborov (alebo triedenie súborov) siahnite po Total Commander ( ktorý je platený), alebo po FreeCommander (zadarmo).

Základné programy pre počítač by sme mali. Antivírus a prehliadač patria síce medzi základné softvéry, ale rozhodne nie jediné. Programy, ktoré nesmú chýbať vo vašom počítači ďalej záležia od toho na čo plánujete PC používať. .

 

Dôležitý softvér pre počítače na prácu

Medzi užitočné programy patria určite kancelárske balíky programov. Vybrať si môžete programy zadarmo, ale aj programy, za ktoré si budete musieť priplatiť. Najznámejší textový editor je Word, ktorý je súčasťou balíka Microsoft Office. Najnovšie verzie kompletného balíka si môžete vyskúšať zadarmo. Pokiaľ ale potrebujete napísať dokument, alebo vyplniť tabuľku môžete si stiahnuť programy zadarmo, napríklad OpenOffice.

 

CAD program

V závislosti od toho čomu sa v práci venujete isto nájdete programy, ktoré vám prácu uľahčia. Výhodné sú aj programy zadarmo, ktoré vám umožnia vytvoriť návrh interiéru, projektovať dom, schody, strechu alebo záhradu.

 

PDF prehliadač

Užitočné a aj najdôležitejšie programy pre PC sú určite aj softvéri, ktoré umožnia prácu s PDF.  Ak dostávate dokumenty vo formáte PDF rozhodne si stiahnite program Adobe Reader. Tento prehliadač vám umožní ich otvoriť. Ak potrebujete dokumenty v tomto formáte aj vytvárať alebo upravovať potrebujete program ktorý to zvládne, napríklad PDF Creator, alebo Adobe Acrobat. Používanie programov zadarmo je časovo obmedzené a budete si musieť za ne po cca mesiaci zaplatiť.

Pokiaľ ale s týmito dokumentmi nepracujete často, môžete úpravu PDF vykonať na niektorých webových stránkach, ktoré túto službu ponúkajú zadarmo.

 

Dôležité programy pre počítače na zábavu a surfovanie po internete

 

Komunikácia

Medzi užitočné programy pre PC bude patriť určite program, ktorý vám zabezpečí bezplatnú komunikáciu s rodinou, priateľmi alebo kolegami z práce. Je len na vašom rozhodnutí či si stiahnete programy  pre volanie cez internet, alebo online komunikáciu zadarmo. Na internete nájdete množstvo softvérov, ktoré vám to umožnia.

Ak hľadáte najlepší messenger isto si stiahnite Messenger do PC. Skype alebo WhatsApp sú na volania zadarmo najpoužívanejšie. Zároveň vám umožnia aj online chatovanie. Vďaka tejto komunikácii si môžete ušetriť minúty a dáta v mobilných telefónoch a byť pritom neustále v spojení so svojimi blízkymi.

Ak rozmýšľate, čo si nainštalovať do nového PC ďalej, máme pre vás pár dobrých nápadov.

 

Programy na prehrávanie audia a videa

Bez týchto programov by nebol počítač počítačom. Prehrávače audia a videa by mali byť v každom počítači. V samotnom Windowse sa multimediálny prehrávač nachádza, ale má málo funkcií a je dobré ho nahradiť lepším prehrávačom. Nemusíte sťahovať audio prehrávač a video prehrávač osobitne. Stiahnite si programy, ktoré prehrajú aj zvuk aj video. Medzi tie naj patrí VLC Media Player alebo Media Player Classic Home Cinema. Oba programy podporujú množstvo formátov súborov a môžete v nich využiť funkcie ako rýchlosť prehrávania, nastavenie jasu a kontrastu  a majú aj podporu titulkov.

 

Programy na editáciu fotiek

Program na prehliadanie fotiek nemusí slúžiť len na ich prehliadanie. Aj keď takýto jednoduchý program v novom PC bude môžete si stiahnuť program, s ktorým budete môcť fotky aj upravovať.  GIMP, Picasa alebo Paint.NET  – s týmito programami bude úprava obrázkov jednoduchá, rýchla a zvládne ju aj začiatočník.  Keby sa vám aj napriek tomu nedarilo na internete nájdete množstvo návodov a tutorialy ku konkrétnym softvérom,  ktoré vám s tým pomôžu.

Niektoré z týchto programov ponúkajú aj úpravu videa. Orezávanie, strihanie, možnosť otočenia videa a efekty by mali obsahovať všetky programy na editáciu videa.

 

Programy na čistenie PC

Aj keď máte úplne nový počítač je dobré mať v ňom aj program, ktorý ho udrží v chode a bude sa starať o jeho správne fungovanie. Rôzne programy na zrýchlenie počítača sa v prvom rade postarajú o jeho vyčistenie, kontrolujú teplotu CPU a na program, ktorý najviac zaťažuje počítač vás upozornia. Vyskúšať môžete Advanced SystemCare Free, ktorý je zdarma a postará sa o optimalizáciu počítača.

Najlepší čistiaci program na PC je Ccleaner. Nedajú naň dopustiť milióny spokojných užívateľov a môžete si ho zadarmo stiahnuť aj do svojho nového počítača. Pravidelným čistením sa váš PC nebude spomaľovať.

Čo si nainštalovať do nového PC už viete čo v novom počítači inštalovať ako prvé. Užitočné programy spomenuté v tomto článku patria medzi základné programy, ktoré by nemali chýbať v žiadnom počítači.  To čo je užitočný software pre vášho kolegu, nemusí byť rovnako užitočný aj pre vás. Počítačové programy si vyberajte aj podľa recenzií a toho, či ide o známe softvéri. Inštalovaním neznámeho či podozrivého programu si môžete inštalovať do počíta aj vírus.

Summary
Čo si nainštalovať do nového PC
Article Name
Čo si nainštalovať do nového PC
Description
Počítačové programy sú dôležitou súčasťou každého počítača. Vďaka nim si môžete uľahčiť prácu na počítači, zjednodušiť jeho používanie a prispôsobiť zariadenie svojim pracovným alebo voľnočasovým aktivitám.
Author
Publisher Name
„DownloadWik.com“
Ako zistiť PRODUCT KEY WINDOWS?
Máte PROBLÉM NA PC? Naše NÁPOVEDA vám pomôže!