Ako zrýchliť Windows 10 a 11? NÁVOD

Určite ste si na svojom počítači všimli, že sa postupne spomaľuje. Kým nový počítač vynikal takmer bleskovým štartom a rýchlym načítaním staršie počítače už touto vlastnosťou nedisponujú. Pomalší štart, takmer plná pamäť a čoraz dlhšie spustenie programu alebo hry. Ak rozmýšľaš ako zrýchliť svoj počítač si tu správne. Existuje niekoľko trikov ako zrýchliť Windows.

 

Ako zrýchliť Windows 10

Ako zrýchliť spustenie počítača? Ako zrýchliť počítač Windows 10 alebo 11? Skôr ako odpoveď na tieto otázky je dobré sa zamyslieť prečo je počítač pomalý, prípadne, prečo sa postupne spomaľuje. Existuje pár trikov, ktorými môžete svoj počítač znova zrýchliť.

Aplikácie bežiace v pozadí, zaplnené miesto v pamäti, dočasné súbory ale aj známe cookies,…. zistiť čo spomaľuje počítač konkrétne môže chvíľu trvať. Zrýchliť rýchlosť procesoruzrýchliť počítač s Windows 10 môžete ak skúsite niektoré (alebo všetky) tipy, ktoré vám tu spomenieme.

 

Rýchly štart

Ako zrýchliť štart Windows 10? Pri spúšťaní PC sa spúšťajú aj aplikácie, ktoré nepotrebujete. V novom počítači ste ich ešte nemali ale ako ste si postupne sťahovali do počítača aplikácie a programy dostali ste ich a práve tie sa môžu spúšťať hneď ako zapnete PC. Práve to spomaľuje jeho spustenie. Vypnite ich.

Otvorte Správcu úloh (Ctrl + Alt + Delete) a prejdite do karty „Spustenie“ (Aplikácie pri spustení). Tu zistíte ktoré aplikácie sa pri spustení počítača zapínajú. Stačí ak ich jednoducho zakážete: V stĺpci „Stav“ kliknite pri konkrétnej aplikácii pravým tlačidlom myši a zmeňte stav na „zakázané“. Pri najbližšom spustení sami zistíte ako sa PC rýchlejšie spúšťa. Ako zrýchliť štart PC už viete.

Ak neviete ako osekať Windows 10, ktorým programom zakázať spustenie pri štarte PC obráťte sa po radu k odborníkom.

 

Vyčistenie disku

Ako vyčistiť a zrýchliť počítač? Dá sa to. Vymažte nepotrebné súbory vrátane medzipamäte. Aj keď si aplikácie a súbory odstránite nezabúdajte, že môžu na disku zostávať dočasné súbory alebo zvyšky programov. Vy o nich neviete, ale zbytočne vám zaberajú miesto a spomaľujú chod a výkon počítača. Na ich odstránenie môžete využiť aj program na zrýchlenie Windows 10. Nepotrebných a zbytočných súborov vás v počítači môže zbaviť napr. softvér Wise Disk Cleaner alebo Ccleaner. Ďalšie programy môžu prehľadať vaše súbory a odstrániť duplicitné položky, čím uvoľnia miesto v počítači a zrýchlia ho.

 

Defragmentácia disku

Defragmentácia a čistenie disku je ďalší dobrý spôsob ako zrýchliť notebook Windows 10. Našťastie Windows 10 už defragmentátor obsahuje. Nastavte si ho tak, aby sa spúšťal hneď pri spustení PC. Cez vyhľadávacie pole nájdite položku „Defragmentovať a optimalizovať“. Otvorte program a vyberte možnosť „Optimalizovať“.

Optimalizovať Windows 10 môžete aj pomocou programov. Na defragmentáciu disku a optimalizáciu PC sú dobré programy DefragglerUltraDefrag, ktoré si môžete stiahnuť zadarmo. Rovnakým spôsobom môžete vykonať aj defragmentáciu a optimalizáciu Windows 11.

 

Herný mód

Možno sa vám herný mód spája s hraním hier na počítači ale je výborný aj keď chcete zrýchliť počítač Win 10. Zapnete ho celkom jednoducho. Otvorte si „Nastavenia“ (kláves Windows + I) a kliknite na políčko „Hranie hier“ (Gaming). V tejto časti len prepnite prepínač do polohy „Zapnuté“. Aktivovaním tohto módu sa zastaví automatická inštalácia updatov a výkon PC sa bude sústrediť len na hru alebo program, ktorý máte spustený.

 

Antivírus

Antivírusové programy v počítači majú svoju zásadnú úlohu. Pravdou ale je, že neustále kontrolovanie počítača ho poriadne zaťažuje.  Spomalený počítač Windows 10 môžete zrýchliť ak stálu kontrolu v antivíruse vypnete. Nezabudnite ale zároveň nastaviť pravidelnú kontrolu PC (napríklad každý druhý deň) najlepšie v hodinách kedy PC nepoužívate.

Zrýchliť PC Windows 10 a aj s Windows 11 sa dá ak viete ako na to. Stačí pár jednoduchých krokov, ktoré vám zaberú pár minút pri počítači. Ak chcete zrýchliť štart Windows, zlepšiť výkon PC a tak zrýchliť internet Windows 10 a rýchlejšie načítavať webové stránky skúste na to vyššie spomínané triky. Určite sa vám to podarí.

Summary
Ako zrýchliť Windows 10 a 11? NÁVOD |
Article Name
Ako zrýchliť Windows 10 a 11? NÁVOD |
Description
Zdá sa vám váš počítač pomalší? Poradíme vám ako zrýchliť Windows 10 a ako zrýchliť spustenie počítača. Vďaka našim trikom na zrýchlenie PC nebudete musieť čakať dlhé minúty na načítanie programu či otvorenie stránky.
Author
Publisher Name
DownloadWik.com
Ako otestovať grafickú kartu (výkon)? NÁVOD
Návod na ZDIEĽANIE OBRAZOVKY NA TV!