Ako napísať vlnovku na klávesnici? NÁVOD

Pomocou klávesnice môžete napísať aj rôzne špeciálne znaky a symboly. Potrebujete len poznať konkrétne klávesové skratky alebo ASCII kód, ktorým potrebný znak napíšete. V tomto článku sa zameriame na vlnovku. Ako napísať vlnovku na slovenskej klávesnici?

 

Symbol vlnovka

So symbolom vlnovky sa môžete pri písaní dokumentov bežne stretnúť. V texte ňou nahradíte výraz „približne“. Používa sa aj v niektorých programovacích jazykoch či ako označenie domovského adresára. S vlnovkou sa stretnete aj pri niektorých písmenách. Písmeno c s vlnovkou dole či písmeno n s vlnovkou hore a ďalšie písmená sa používajú v cudzích jazykoch bežne. Zíde sa vám preto vedieť ako napísať vlnovku na notebooku alebo počítači.

 

Ako napísať vlnovku

Znak vlnovky môžete napísať na klávesnici viacerými spôsobmi.

Stlačte kláves AltGr (pravý Alt) a kliknite na kláves s číslom 1. Okrem tohto čísla sa na klávese nachádza aj symbol pre sčítanie a výkričník (AltGr + 1) – ~

Ďalším spôsobom ako napísať približne (vlnovku) na klávesnici je prepnutie klávesnice na anglickú. Ak už máte prepnutú klávesnicu stlačte Shift a kliknite na kláves so symbolom vlnovky (nachádza sa vedľa klávesu s jednotkou). Hneď ako pustíte klávesy zobrazí sa vlnovka ~.

 

ASCII tabuľka

Ak máte samostatnú numerickú klávesnicu môžete napísať vlnovku na PC aj pomocou ASCII kódu

Stlačte Alt (ľavý Alt) a na numerickej klávesnici postupne klikajte na číslice 1,2 a 6 (Alt + 126) – ~

 

Písmená s vlnovkou        

Ani jedným z týchto spôsobov sa vám nepodarí napísať vlnovku nad písmenom. Ak chcete napísať vlnovku nad n alebo iným písmenom mali by ste na to využiť aplikáciu Mapa znakov alebo položku Symboly v textovom editore. V tabuľke, ktorá sa vám otvorí nájdite písmeno s vlnovkou, ktoré potrebujete a jednoducho ho vložte do dokumentu.

Pre napísanie písmen s vlnovkou môžete použiť aj ASCII kód. Každé písmeno má vlastný kód. Aby sa vám to podarilo musíte prepnúť klávesnicu na anglickú. Ak ste prepli klávesnicu môžete pomocou ASCII kódov napísať rôzne písmená

  • ako napísať vlnovku nad a – Alt + 0227 (ã) alebo Alt + 0195 (Ã)
  • ako napísať vlnovku nad n – Alt + 0245 (ñ) alebo Alt + 0209 (Ñ)

Podobným spôsobom môžete napísať aj ďalšie písmená s vlnovkami. Ak si ale nezapamätáte všetky kódy je jednoduchšie používať program Mapa znakov v počítačoch s operačným systémom Windows alebo položku Symboly v textových editoroch.

 

Kopírovanie

Vlnovku alebo písmeno s vlnovkou môžete napísať aj jednoduchým skopírovaním a vložením. Nájdite na internete vlnovku a označte ju myšou. Stlačte klávesy Ctrl + C. Umiestnite kurzor na miesto, kde chcete vlnovku napísať a stlačte klávesy Ctrl + V. Týmto spôsobom môžete napísať vlnovku na Macu, vo Windowse, na počítači s numerickou klávesnicou ale aj bez nej.

Summary
Ako napísať vlnovku na klávesnici? NÁVOD
Article Name
Ako napísať vlnovku na klávesnici? NÁVOD
Description
Pomocou klávesnice môžete napísať rôzne znaky a symboly. Poradíme vám zopár spôsobov ako napísať vlnovku na klávesnici. Neviete ako napísať vlnovku nad písmenom a, n alebo iným?
Author
Publisher Name
DownloadWik.com
Ako napísať prehlasované u na klávesnici? NÁVOD
Ako napísať anglickú libru na klávesnici? NÁVOD Ł