Ako NAPÍSAŤ ÚVODZOVKY DOLE/HORE NA KLÁVESNICI? (klávesová SKRATKA)

Úvodzovky, ak často píšete dokumenty možno už viete ako ich napísať. Pokiaľ ale dokumenty často nepíšete vedieť ako napísať dvojité či jednoduché úvodzovky,  vám príde isto vhod.  Poradíme vám ako urobiť úvodzovky, prezradíme vám ako sa píšu úvodzovky a nájdete tu aj odpoveď na otázku „dajú sa napísať úvodzovky skratkou?“

Chcete vedieť ako sa píšu anglické úvodzovky, prípadne  francúzske úvodzovky? Rozdiel je v ich umiestnení. Kým úvodzovky české a aj slovenské sa píšu dole a hore. Anglické sa píšu len hore (na začiatku aj na konci citátu).

Písanie úvodzoviek

Použitie úvodzoviek je rôzne. Používajú sa vždy, keď niekoho citujete, ale môžete ich použiť aj keď chcete označiť obrazné pomenovanie, prirovnávací výraz alebo keď chcete vyznačiť viaczmyselné alebo ironické slová. Pri písaní dokumentov vo Worde, alebo akomkoľvek inom textovom editore ich budete potrebovať.

Slovenské úvodzovky ale aj české úvodzovky sa píšu rovnako. Najskôr sa napíšu dolné úvodzovky potom slovo (veta) a na koniec horné úvodzovky. Ak ste sa stretli s dokumentom kde boli použité len úvodzovky hore išlo o tzv anglické úvodzovky. V angličtine sa používajú len horné úvodzovky. V slovenčine používame dolné úvodzovky na začiatku a horné na konci citátu.

Úvodzovky na klávesnici

Ako písať úvodzovky správne už vieme. Teraz už len potrebujeme vedieť, kde na klávesnici ich nájdeme. Určite ich na klávesnici vidíte, problém môže byť, že sa nachádzajú na klávesnici, ktorá obsahuje štyri znaky.

  Ako sa píšu úvodzovky na klávesnici? Celkom jednoducho. Ak používate slovenskú klávesnicu máte ich na klávese s písmenom „ô“. Ak poznáte na úvodzovky skratku máte o problém menej. Ak nie tak vám ju teraz prezradíme. Stačí ak stlačíte klávesy Shift + ô a dostanete dvojité úvodzovky. Rovnaké klávesy používate pre napísanie úvodzovky dole a hore. Na začiatku citátu a zobrazia spodné úvodzovky a na jeho konci po stlačený týchto dvoch klávesníc sa zobrazia horné úvodzovky.

Na písanie úvodzoviek na klávesnici môžete použiť aj ASCII tabuľky,  Aj keď sa dnes už Unicode veľmi nepoužíva môže vám pomôcť. Ak chcete vedieť ako sa píšu úvodzovky pomocou ASCII musíte si zapamätať konkrétne čísla.

  • ako napísať úvodzovky dole – Alt + 0132
  • ako napísať úvodzovky hore – Alt + 0147

Ako napísať úvodzovky?

Na napísanie úvodzoviek môžete použiť aj program, ktorý máte v počítači a ani o ňom neviete. V ponuke Štart, alebo v priečinku na vyhľadávanie napíšte výraz „Mapa znakov“ a kliknite na program, ktorý sa vám pod týmto názvom zobrazí. Otvorí sa vám tabuľka s množstvom znakov, ktoré bežne na klávesnici nenájdete. Nájdite medzi nimi rôzne druhy úvodzoviek. Vyberte si úvodzovky dole alebo hore (ktoré práve potrebujete) a skopírujte ich. Následne ich stačí len pomocou Ctrl + v vložiť do dokumentu.

V Mape znakov nájdete aj tzv jednoduché úvodzovky.  Jednoduchá úvodzovka je tá, ktorá má len jednu čiarku. Často sa používa ak hľadáte horný apostrof, ktorý sa často vyskytuje vo francúzskom jazyku.

Najčastejšie sa na písanie znakov používajú klávesové skratky. Ak už hľadáte v prehliadači výraz „úvodzovky dole skratka“ alebo „úvodzovky hore skratka“ najvhodnejšie a aj najrýchlejšie je použiť klávesy Ctrl + ô. Či sa rozhodnete pre tento spôsob aj vy záleží len od vás.

 Písanie úvodzoviek na klávesnici je možné a aj celkom rýchle a jednoduché. Odpoveď na otázku „ako sa píšu úvodzovky?“ už máte zodpovedanú a nemalo by vám nič brániť v ich písaní.

Summary
Ako napísať úvodzovky dole/hore na klávesnici?
Article Name
Ako napísať úvodzovky dole/hore na klávesnici?
Description
Úvodzovky sú dôležitým znakom v slovenskom jazyku. Viete ako napísať úvodzovky na klávesnici, alebo ako písať úvodzovky správne? Horné úvodzovky, dolné úvodzovky, dvojité aj jednoduché. Poradíme vám kde ich nájdete a ako ich napísať správne.
Author
Publisher Name
DownloadWik.com
10 zaručených rád AKO ZRÝCHLIŤ POMALÝ POČÍTAČ
Ako NAPÍSAŤ ZNAK AND/AMPERSAND? (klávesová SKRATKA)