Ako napísať prehlasované o na klávesnici? NÁVOD

Pri písaní na počítači môžete natrafiť na písmená, ktoré sa bežne v slovenčine nenachádzajú. Napísať ich môže robiť problém, Jedným z týchto písmen je prehlasované o alebo aj Ö. S týmto písmenom sa môžete stretnúť v maďarskom jazyku ale aj v prípade, keď píšete meno alebo názov firmy, kde sa toto písmenko nachádza. Ako napísať o? To viete. Ale ako napísať o s dvoma čiarkami už môže byť problém. Dá sa to, ak viete ako na to. Takže ako napísať prehlasované o na notebooku?

 

Ako napísať prehlasované o

Ako sa píše o vieme, ako ale dostať nad o dve bodky na klávesnici počítača už také ľahké nie je. Prehlasované o s čiarkami môžete napísať viacerými spôsobmi. Jedným z nich je použitie ASCII kódu.

 

ASCII tabuľka

ASCII tabuľka je tabuľka špeciálnych znakov a symbolov, pomocou ktorej môžete napísať aj rôzne písmená a samozrejme aj prehlasované písmená. Stačí len poznať kód. Prehlasované o na klávesnici napíšete ak

  • stlačíte kláves Alt a postupne stláčate číslice 0, 2, 1, 3 – Alt + 0213 – Ő
  • stlačíte kláves Alt a postupne klikáte na číslice 0, 2, 4, a 5 – Alt + 0245 – ő

Týmto spôsobom môžete zadať veľké aj malé prehlasované o. Nemusíte rozmýšľať ako pridať dve čiarky nad o, rovno ho napíšete.  

Pod pojmom prehlasované o sa môžete stretnúť aj s písmenom o s dvoma bodkami. V tomto prípade je kód pre zadanie tohto písmena iný. Aby ste napísali o s bodkami stlačte kláves

  • Alt + 0214 – Ö
  • Alt + 0246 – ö

Prehlasované písmeno o nie je jediné, ktoré môžete týmto spôsobom napísať. V tabuľke ASCII nájdete kódy na prehlasované e alebo aj na prehlasované a s čiarkami. Pokiaľ chcete zadávať znaky pomocou ASCII kódu potrebujete samostatnú numerickú klávesnicu. Ak ju nemáte môžete urobiť prehlasované o iným spôsobom.

 

Textový editor – Word

Prehlasované veľké o na klávesnici síce nenapíšete ale nájdete ho kancelárskych programoch na písanie dokumentov. Napríklad textový editor Word obsahuje položku „Symboly“, ktorú keď otvoríte zobrazí sa vám tabuľka so symbolmi a znakmi. Nájdite písmeno, ktoré potrebujete a jednoducho ho vložte do dokumentu.

 

Programy v PC

Ak používate počítač s operačným systémom Windows máte v ňom program „Mapa znakov“. Nájdite ju cez vyhľadávacie pole a otvorte ju. V tabuľke nájdite prehlasované o s čiarkami a vložte ho kde potrebujete.

 

Kopírovanie

Klávesovú skratku Ctrl + C poznajú asi všetci. Ak neviete ako napísať na klávesnici o s čiarkami jednoducho si ho skopírujte z internetu (Ctrl + C) a vložte tam, kde ho potrebujete (Ctrl + V).  

 

Ako napísať prehlasované o na mobile

Ako napísať prehlasované o na PC či notebooku už viete. Ako ale toto písmeno napísať na mobile? Stačí ak chvíľu podržíte na klávesnici mobilu písmeno o, následne sa vám zobrazia varianty tohto písmenka. Vyberte to, ktoré potrebujete a jednoducho naň kliknite.

Summary
Ako napísať prehlasované o na klávesnici? NÁVOD
Article Name
Ako napísať prehlasované o na klávesnici? NÁVOD
Description
Písanie špeciálnych znakov a symbolov na klávesnici sa môže zdať nemožné. Napríklad aj také prehlasované o– Ő, ő Poradíme vám niekoľko spôsobov ako napísať prehlasované o či o s dvoma čiarkami.
Author
Publisher Name
DownloadWik.com
Najlepšie programy na strih hudby
Ako napísať prehlasované u na klávesnici? NÁVOD