Ako na správne riadkovanie vo Worde? Jednoduchý NÁVOD

Často píšete dokumenty a pracujete s Wordom? Možno ste natrafili občas na potrebu upraviť riadkovanie v dokumente ale neviete ako na to? Správne riadkovanie vo Worde nie je problém nastaviť. Ak potrebujete vo Worde nastaviť užšie riadkovanie, alebo naopak dvojité stačí len vedieť kde v textovom editore možnosť nastaviť riadkovanie nájdete.

 

Čo je riadkovanie vo Worde

Riadkovanie je v podstate určenie medzery medzi riadkami. V závislosti od vašich požiadaviek môžu byť tieto medzery väčšie, menšie alebo dvojité. Všeobecne je štandardné riadkovanie v tomto textovom editore nastavené na 1. Toto číslo sa ale odvíja od veľkosti písmen a predstavuje isté percento z písmen. Ak budete písať väčším písmom medzery medzi riadkami budú väčšie, stále ale budú nastavené na čísle 1.

Riadkovanie textu vo Worde ale môžete ovplyvniť. Veľkosť medzier medzi riadkami si môžete upraviť.

 

Riadkovanie Word

Určite ste sa už stretli s pojmom jednoduché riadkovanie Word. Ak chcete vedieť čo je jednoduché riadkovanie je dobré vedieť akú verziu Wordu používate. Kým riadkovanie Word 2003 bolo 1, ďalšie  novšie verzie Wordu už používajú ako štandardné Word riadkovanie 1,15. Ak vám toto riadkovanie nevyhovuje môžete si vo Worde nastaviť riadkovanie 1.0.

Riadkovanie vo Worde si môžete nastaviť podľa svojich potrieb. To, že je napr. riadkovanie Word 13 1,15 neznamená, že ho musíte používať. Stačí ak otvoríte textový editor a prejdete do časti „Domov“ a „Odseky“. Kliknite na znak so šípkami a riadkami. V tejto časti si môžete nastaviť riadkovanie aké potrebujete. To isté platí aj pre riadkovanie Word 16 (ak používate kancelársky balík programov Office 16)

 

Práca vo Worde

Pri písaní dokumentov vo Worde môžete štandardné riadkovanie zmeniť aj v kolónke „Štýl“. Stačí kliknúť na konkrétny štýl ľavým tlačidlom myši a jednoducho ho upraviť. Nájdete tu množstvo funkcií na úpravu ale medzi tým aj riadkovanie. Pozor, takto správne riadkovanie vo Worde nastavíte len pre konkrétny štýl vo Worde. Ak budete používať iný štýl riadkovanie bude iné.

 

Ako urobiť vo Worde riadkovanie

Pri písaní rôznych dokumentov a prác sa stane, že potrebujete zmeniť riadkovanie v jednom odseku, alebo v niektorých častiach dokumentu.

V novších verziách Wordu môžete upraviť veľkosť medzery medzi riadkami pred, alebo za odsekom.

Ako urobiť dvojité riadkovanie vo Worde? Dvojité riadkovanie Word môžete zvoliť pomerne jednoducho. Stačí kliknúť na číslo 2 a medzera medzi riadkami bude dvojnásobná. V tejto položke môžete nastaviť aj medzery medzi odsekmi, prípadne pridať či odobrať medzeru pred alebo za odsekom.

Tiež môžete v ponuke „riadkovania“ kliknúť na „Možnosti riadkovania“ a v okne, ktoré sa vám rozbalí kliknúť v časti „riadkovanie“ na „dvojnásobné“.

Ako vo Worde urobiť riadkovanie niektorých odsekov? Odsek, v ktorom chcete mať iné riadkovanie len vyznačte a medzeru medzi riadkami zmeňte v časti „Odseky“ kde sa upravuje riadkovanie. Takto môžete aj odstrániť medzery medzi riadkami vo Worde, ak sú príliš veľké.

Či už potrebujete zmenšiť medzery medzi riadkami vo Worde, zmeniť riadkovanie, nastaviť medzery medzi odsekmi alebo nastaviť odsadenie prvého riadku Word môžete tak urobiť v jednej časti textového editoru „Odsek“. Ak sa dobre obzriete budete mať možnosť zmeniť riadkovanie aj v niektorých ďalších  textových editoroch.

Summary
Ako na správne riadkovanie vo Worde? Jednoduchý návod
Article Name
Ako na správne riadkovanie vo Worde? Jednoduchý návod
Description
Potrebujete zmeniť medzery medzi riadkami v dokumente? Poradíme vám ako na správne riadkovanie vo Worde, ako medzery medzi riadkami zúžiť alebo zväčšiť a aj to ako nastaviť dvojité riadkovanie v dokumente.
Author
Publisher Name
„DownloadWik.com“
Ako sa dostať do BIOSu vo WINDOWS? Jednoduchý NÁVOD
PEVNÁ MEDZERA: Ako ju napísať? Jednoduchá skratka