OLED alebo QLED: Aký je medzi nimi rozdiel a čo je lepšie?

Držať krok v neustálom vývoji technológií môže byť niekedy náročné. Ledva si zvyknete na jednu skratku už príde ďalšia. V súčasnosti sa môžete v oblasti televízorov stretnúť s dvoma skratkami: OLED a QLED. Ktorej z nich dať prednosť? OLED alebo QLED?

To ale nie je všetko, viete aký je rozdiel medzi LED a QLED? Viete prečo si zaobstarať OLED TV a akú má QLED životnosť? Množstvo skratiek, na ktoré nemusí každý poznať odpoveď. Rozdiely LED, OLEQ a QLED náročný užívateľ môže spoznať hneď. Ako ale zistiť ktorá technológia je lepšia práve pre vás?

 

Rozdiel medzi OLED a QLED

Ak ste nedávno kupovali televízor, alebo sa ho len chystáte kúpiť isto ste už natrafili na nové skratky OLED a QLED. Aj keď ide o podobné názvy skrývajú tieto technológie rozdiely, preto by ste ich poznať mali. Aký je teda rozdiel medzi QLED a OLED?

Rozdiel medzi OLED a QLED je predovšetkým v kontraste a farbách. Kým OLED poskytuje perfektný kontrast a hlbokú čiernu QLED ponúka tie najžiarivejšie a najživšie farby v TV. Rozdielov medzi OLED a QLED TV je niekoľko. Pár tých najzákladnejších vám vysvetlíme v tomto článku.

 

QLED (quantum dot LED)

QLED má základ v LED. Rozdiel medzi QLED a LED je v kvantových bodoch, ktoré sú pridané medzi zdroj svetla a subpixely. Veľa vám to nehovorí? Pozrime sa ako funguje LED.

LED diódy vyžarujú modré svetlo, ktoré pri prechode cez vrstvu žltého fosforu vychádzalo ako biele. Následne biele svetlo prechádza cez subpixely (červený, zelený a modrý bod). Rôzne kombinácie týchto farieb vám môžu vytvoriť obrovské množstvo farieb.

Ak pridáte do tejto technológie kvantové body získate žiarivejšie a jasnejšie farby. To je jediný rozdiel medzi LED a QLED. QLED technológia tak nie je nová, ale vylepšená technológia LED.

 

OLED (organic LED)

OLED technológia využíva pixely. Jedna dióda OLED má veľkosť jedného pixelu. Farby sa vyžarujú priamo prostredníctvom pixelov, ktoré nahradili filtre. Vďaka tomu sú OLED televízory tenšie než ostatné čo je plusom pre ich atraktívny zovňajšok. Pri zapnutí každý pixel prenáša farbu, čoho výsledkom sú perfektné farby a aj kontrast.

 

Rozdiel LED a OLED

Hlavný rozdiel medzi LED a OLED je potreba podsvietenia. Pixely, ktoré sú v OLED technológii produkujú vlastné svetlo. Nepotrebujú podsvietenie ako je v tomu v QLED.

 

OLED alebo QLED: životnosť

Životnosť je asi to, čo každého zaujíma. Nik si predsa nechce kupovať novú TV po dvoch – troch rokoch. Podľa LG OLED by mala kvalita jasu klesnúť na polovičku po viac ako 50 rokoch používania. Keďže je ale táto technológia nová dá sa spoliehať len na tvrdenia výrobcu.

Pri QLED sa životnosť nedá presne povedať. QLED je v podstate vylepšená LED technológia, ktorej životnosť a aj zachovanie kvality potvrdil aj čas. Ide o pomerne spoľahlivú technológiu, ktorej životnosť by mala byť dosť dlhá.

 

OLED vs QLED: uhol sledovania

Aký je rozdiel medzi QLED a OLED zbadáte aj pri sledovaní TV. Pri sledovaní QLED je najlepší uhol kolmý – sledovanie pohľadom priamo do stredu TV. Sledovaním zo strán sa jas, kontrast a aj kvalita farebnej škály zhoršuje.

Pri sledovaní OLED kvalita obrazu zostáva zachovaná až do uhla 84°.

 

Veľkosť a cena

Rozmermi sa TV s týmito technológiami rovnajú. Rozdiel OLED a QLED zbadáte až pri cene. OLED vás môže vyjsť oveľa drahšie než QLED s rovnakou uhlopriečkou.

Samozrejme, že QLED vs OLED rozdielov je viac. Sú ale zanedbateľné. Pri spotrebe hrá dôležitú úlohu model TV a aj nastavenie jasu a kontrastu, ktoré si môžete upraviť. Ktorému z nich dať prednosť záleží hlavne od vašich preferencií. Keď už viete aký je rozdiel OLED a QLED môžete si lepšie vybrať.

Summary
OLED alebo QLED: Aký je medzi nimi rozdiel a čo je lepšie?
Article Name
OLED alebo QLED: Aký je medzi nimi rozdiel a čo je lepšie?
Description
OLED alebo QLED? Ak sa v skratkách nových technológií nevyznáte môže byť kúpa televízora náročná. Poradíme vám aký je rozdiel medzi QLED, OLED a LED aj to, ktorá televízia má lepšie farby či dlhšiu životnosť.
Author
Publisher Name
DownloadWik.com
Ako na obnovenie systému Windows? NÁVOD
GTA 5 – všetky najobľúbenejšie CHEATY! Prehľadne