Najlepší program na rysovanie technických výkresov v roku 2022!

Kreslenie výkresov už dávno nie je len otázkou rysovacieho stola. Technické výkresy môžete pohodlne rysovať aj v počítači. Samozrejme, že na to potrebujete mať v počítači program na rysovanie technických výkresov, ktoré poznáte pod skratkou CAD.

Práce v architektúre, strojárstve, inžinieri či projektanti isto ocenia programy, ktoré im umožnia rysovať priamo v počítači. V závislosti od funkcií a nástrojov, ktoré CAD programy obsahujú môžu vás stáť niekoľko stoviek euro. Pokiaľ viete kde hľadať môžete mať program na kreslenie technických výkresov zdarma.

Najznámejším CAD programom je AutoCAD. Tvorba výkresov v tomto programe je možná ako v 2D tak aj 3D. Ide ale o platený program, ktorý ak sa projektovaním neživíte nevyužijete. Tento program na technické kreslenie si ale môžete zadarmo vyskúšať.

 

Program na kreslenie výkresov

Existuje niekoľko programov na technické kreslenie zadarmo. Dokonca si nemusíte ani žiadny program sťahovať. Kreslenie výkresov online má výhody hlavne pre študentov, ale aj ľudí, ktorí s týmito programami len začínajú pracovať. Medzi softvérmi na tvorbu technických výkresov nájdete aj tzv špecializované programy, ktoré sa zameriavajú napríklad len na navrhovanie schodov, navrhovanie záhrady, či na kreslenie výkresov výstuže.

 

LibreCAD

LibreCAD je dobrý program na kreslenie technických výkresov free, teda zadarmo. Je vhodný pre všetkých, ktorým stačí kreslenie 2D výkresov. Nájdete v ňom funkcie a nástroje, ktoré sa bežne nachádzajú v platených programoch. Výkresy, ktoré v softvéri vytvoríte môžete uložiť do rôznych formátov (jpg., gif., svg., png., a veľa ďalších). Program je lokalizovaný do viac ako 20 jazykov a nájdete medzi nimi aj slovenčinu či češtinu. Pôvodne bol vytvorený pre operačný systém Linux ale v súčasnosti nájdete LibreCAD aj vo verziách pre Windows a OS Mac.

 

SketchUp

Program na kreslenie technických výkresov SketchUp si môžete stiahnuť a aj používať zadarmo bez obmedzení. Aj keď ide hlavne o 3D kresliaci program zadarmo pohodlne v ňom môžete kresliť aj v 2D.  Program je vhodný hlavne pre dizajnérov ale bežne ho používajú aj architekti, strojári a inžinieri. Jednoduché kreslenie výkresov ale nie je to jediné prečo mnoho ľudí po tomto programe siaha. V programe môžete navrhovať rozloženie nábytku v miestnosti, preto ho s obľubou používajú aj interiéroví dizajnéri.

 

QCAD

2D kresliaci program zadarmo je vhodný ako pre študentov tak aj profesionálov. Tento program na technické kreslenie obsahuje 40 konštrukčných nástrojov a 20 modifikácií. Ak sa v programe n a rysovanie pomýlite môžete sa vrátiť o krok späť. Celkovo môžete urobiť až 200 krokov naspäť. Táto aplikácia na výkresy perfektne funguje v počítačoch s Windows, Mac aj Linux. Potrebujete len verziu, ktorá bude kompatibilná s vašim PC.

Program QCAD si môžete zadarmo len vyskúšať. Počas skúšobnej doby budete mať prístup ku všetkým funkciám a nástrojom softvéru.

 

TinkerCAD

Ak hľadáte nejaký program na rysovanie online, ktorý si nemusíte sťahovať potom je pre vás tým pravým TinkerCAD. Aby ste mohli s programom pracovať stačí ak sa len prostredníctvom mailovej adresy prihlásite. Program vám umožní aj kreslenie 3D výkresov (samozrejme, že aj 2D). Súčasťou tohto online programu je aj úložisko, kde si môžete svoje výkresy uložiť a v prípade potreby na nich kedykoľvek pokračovať, alebo ich zdieľať v reálnom čase. Program importuje projekty vo formátoch STL, OBJ (pre 3D) a v SVG (pre 2D).

eDravings Viewer

Pokiaľ súbory vytvorené v CAD programoch len prezeráte a kontrolujete nepotrebujete žiadny program na ich tvorbu. Na čítanie technických výkresov vám postačí aj program eDrawings Viewer, s ktorým môžete otvárať súbory v rôznych formátoch a aj tie, ktoré boli vytvorené v programe AutoCAD. Nejde síce o rysovací program, ale môžete si v ňom prezrieť všetky projekty a návrhy.

Vybrať si vhodný program na kreslenie stavebných výkresov môže byť náročnejšie. Aj keď väčšina z nich je platená môžete si ich zadarmo vyskúšať. Dobré je tiež využiť online CAD programy. Všetky výkresy si v nich môžete uložiť. V prípade potreby si tak môžete technický výkres stiahnuť, zdieľať alebo v rysovaní pokračovať.

Summary
Najlepší program na rysovanie technických výkresov v roku 2022!
Article Name
Najlepší program na rysovanie technických výkresov v roku 2022!
Description
Vybrať ideálny program na rysovanie nemusí byť ťažké. V závislosti od toho čo od programu očakávate sa odvíja aj jeho cena, ktorá sa môže vyšplhať aj na stovky euro. Kvalitné programy na technické výkresy ale môžete mať aj zadarmo.
Author
Publisher Name
DownloadWik.com
Najlepšie FARMÁRSKE HRY, ktoré rozhodne DOPORUČUJEME?!
Ako zablokovať telefónne číslo? NÁVOD!