Čo je NFC?

Čo je NFC? Isto sa už väčšina z vás s týmto pojmom, alebo skôr skratkou stretla. Čo znamená skratka NFC?  Near Field Comunication.  V podstate ide o technológiu, ktorá zabezpečuje krátkodosahové, vysokofrekvenčné a predovšetkým bezdotykové spojenie medzi dvoma zariadeniami.  Čo znamená NFC už vieme. a určite túto  technológiu využívate a ani o tom neviete. Čo je NFC technológia?

 

NFC čo to je

Dve rôzne zariadenie môžu prostredníctvom tejto technológie posielať medzi sebou údaje. Je ale dôležité aby boli zariadenie blízko pri sebe (cca 4- 5 cm). Na prenos dát je potrebný „iniciátor“ (zariadenie) a „cieľ“ (napr. NFC nálepka). Komunikácia prebieha medzi aktívnym zariadením a NFC tagom.  NFC tag (nálepka) je zariadenie, ktoré obsahuje anténu a NFC čip. Prenos alebo zapisovanie dát môže prebiehať z alebo do pamäte NFC tagu.

NFC tagy si môžete zakúpiť. Ich cena môže byť nižšia než cena čiarových kódov, zvlášť pri odbere väčšieho množstva.

Zariadenie s funkciou NFC pri prenose dát generuje rádiofrekvenčné pole, ktoré zvládne napájať aj pasívne cieľové zariadenie. Druhé, cieľové zariadenie nemusí mať vlastný zdroj energie. Tú získava zo zariadenie, s ktorým je prepojené.  Samozrejme, že sa môžu prostredníctvom NFC prepojiť aj dve zariadenie, ktoré majú vlastný zdroj energie.

 

Čo je to NFC v mobile?

Túto funkciu nájdete v novších mobilných telefónoch. Možno vám príde na um Bluetooth. Aj keď je princíp fungovania takmer rovnaký NFC má viac výhod. Pri prenose dát prostredníctvom funkcie NFC šetríte energie oveľa viac než keby ste použili bluetooth. Zároveň je prenos dát oveľa rýchlejší, spárovanie dvoch zariadení trvá ani desatinu sekundy (pri bluetooth aj pár sekúnd) atď.

NFC v telefóne má množstvo ďalších výhod. Často sa funkcia využíva pri bezkontaktných platbách. Ak si zabúdate doma peňaženku, alebo nemáte pri sebe kreditku môžete v obchode nakúpiť a zaplatiť prostredníctvom funkcie NFC. Aby ste to mohli platbu uskutočniť potrebujete mať v telefóne len aplikáciu Google Pay alebo Apple Pay. Zadáte do nich údaje z karty a následne môžete platiť mobilom alebo na to použiť chytré hodinky NFC. Aplikáciu je potrebné v tom prípade stiahnuť aj do hodiniek.

 

NFC slúchadlá

NFC mobil čo to je a na čo to využiť ak bezkontaktné platby nevyužívate? Stačí ak máte NTC slúchadlá. Stačí v mobile zapnúť túto funkciu, priložiť ju k NFC tagu na slúchadlách a nadviazať spojenie.

 

Čo je NFC u hodiniek?

Ak si zaobstaráte chytré hodinky, ktoré nemerajú len počet krokov, ktoré za deň prejdete môžete prostredníctvom hodiniek s NFC napríklad platiť v obchode.

 

NFC čítačka

Ak máte ďalšie zariadenia s NFC tagom určite sa vám čítačka NFC tagov zíde. Čítačka NFC tagov čo to je? Je to v podstate funkcia NFC. Ak ju máte môžete ju  aktívne používať. Táto technológia je čoraz častejšia. NFC čítačka android nahradí bežnú čítačku QR kódov, ktoré postupne nahrádzajú NFC tagy.

NFC funkciu dnes nájdete vo viacerých mobilných telefónoch, či sa už rozhodnete mať NFC Android, alebo NFC iPhone určite ju využijete.

Ako vyskúšať funkčnosť NFC? Ak sa vám nedarí platiť mobilom v obchode aj napriek tomu, že máte funkciu NFC bude dobré zistiť prečo to nejde. Často býva chyba v aplikácii Google Pay (Apple Pay). Je dôležité aby ste ju mali nastavenú ako predvolenú platobnú aplikáciu.  Stačí kliknúť na „Nastavenia“ v mobile, kliknúť na „Aplikácie a upozornenie“ a prejsť do „Predvolené aplikácie“. Tu potvrďte „Platby mobilom“ a nastavte aplikáciu Google Pay ako predvolenú.

 

Google Pay (Apple Pay)

Google Pay je aplikácia, ktorá je prepojená s vašou kreditnou alebo debetnou  kartou. Prostredníctvom nej a NFC vykonáte platbu, ktorá sa automatiky strhne z vášho účtu. Dôležité je aby mobil mal NFC. Nemusíte mať tak svoje karty v mobile alebo pri sebe.

 

Mobil s funkciou NFC

Možno sa zdá, že mobil s funkciou NFC je samozrejmosťou ale nemusí tomu tak byť. Či túto funkciu máte zistíte v časti „Nastavenia“. V políčku „Hľadať“ zadajte skratku NFC. Ak mobil funkciu nevie nájsť nemáte ju a nemôžete ju používať.

Ak máte o túto technológiu záujem je dobré zamerať pozornosť na mobily, ktoré ju majú, či už hľadáte NFC Huawei alebo NFC Samsung či iný typ isto nájdete telefón, ktorý bude vašim nárokom plne vyhovovať.  Dobrou voľbou môže byť ak Xiaomi Poco X3 NFC alebo Xiaomi Redmine 9C NFC.

Čo je NFC v mobile, ako využiť aplikáciu NFC android a na čo všetko ju využiť už viete. Nepotrebujete mať pri sebe peňaženku ani kreditku. Ak máte mobil s NFC môžete platiť kdekoľvek a nie len to. Môžete sa rýchlo pripojiť k bezdrôtovým slúchadlám alebo reproduktorom,  spúšťať mapy len zasunutím mobilu do držiaka v aute, načítať menu v reštaurácii (ak má reštaurácia NFC tag) ale aj odomknúť dvere len priložením mobilu a veľa ďalšieho.

Summary
Čo je NFC
Article Name
Čo je NFC
Description
NFC je skratka, s ktorou sa čoraz častejšie stretávate. Či už ide o NFC tagy, NFC čítačky alebo NFC aplikácie. Čo je NFC? Ako funguje, čo dokáže a prečo je dobré mať túto funkciu v mobilnom telefóne? Prezradíme vám to.
Author
Publisher Name
DownloadWik.com
Ako ZRUŠIŤ ÚČET HBO GO
Ako PREPNÚŤ KLÁVESNICU na PC? Zmeniť klávesnicu - jednoduchá skratka