Ako zistiť typ grafickej karty v PC? Návod

Grafická karta je dôležitým komponentom každého počítača. Poznať typ grafickej karty v počítači sa hodí každému, kto chce vedieť aká je výbava počítača. Tieto poznatky sa vám zídu ak si chcete stiahnuť hru a potrebujete vedieť či počítač spĺňa hardvérové požiadavky hry, prípadne ak chcete dať do PC novú kartu. Takže, ako zistiť typ grafickej karty?

 

Ako zistiť akú mám grafickú kartu

Ak si aj vy lámete hlavu s tým ako zistiť grafickú kartu, teda jej typ v počítači už nemusíte. Či ste len zvedaví, alebo chcete vedieť, či vám hra bude v počítači fungovať typ grafickej karty vo vašom počítači môžete zistiť jednoduchým spôsobom. Prezradíme vám ako zistiť výkon grafickej karty, ako zistiť výrobcu grafickej karty a aj ako zistiť veľkosť grafickej karty.

 

Ako zistiť grafickú kartu Win 10

Ako zistím čo mám za grafickú kartu, ako zistiť grafiku či ako zistiť pamäť grafickej karty sú otázky, ktoré trápia mnohých. Ako na to?

V operačnom systéme Windows 10 nie je problém zistiť aká grafická karta v počítači je. Prostredníctvom klávesovej skratky  Ctrl + Shift ; Esc otvoríte Správcu úloh. V ňom si otvorte kartu „Výkon“. Z ponuky, ktorá sa vám následne zobrazí kliknite na „GPU“.  Odpoveď na otázku „akú mám grafiku“ nájdete v pravom hornom rohu.

Nie je to ale jediný spôsob ako zistiť grafickú kartu Windows 10. Ďalší spôsob môžete využiť aj pri starších operačných systémoch Windows.

Otvorte Správcu zariadení prostredníctvom ponuky Štart alebo na to použite klávesovú skratku Win + X. V ponuke nájdite sekciu „Grafické adaptéry“. Po jej rozkliknutí môžete zistiť akú grafickú kartu v notebooku alebo počítači máte.

Tretí spôsob sa vám môže zísť ak chcete vedieť ako zistiť typ grafickej karty Windows 7, ale aj iných verziách Windows. Kliknite na klávesy Win + R a do okienka, ktoré sa vám otvorí napíšte dxdiag. Za chvíľu sa zobrazí aplikácia !Diagnostický nástroj DirectX“. Vyberte položku „Obrazovka“ a názov grafickej karty nájdete v časti „Zariadenie“ vľavo hore.

 

Ako zistiť či funguje grafická karta

Nie len funkčnosť grafickej karty ale aj jej teplota by vás mohli zaujímať. Blikajúce pruhy na obrazovke, čierny monitor alebo pípanie pri spúšťaní počítača môžu byť znakmi toho, že vaša grafická karta je asi poškodená. Takže ak rozmýšľate ako spoznať zlú grafickú kartu isto si to všimnete. V tomto prípade radšej vypnite aplikáciu alebo celý počítač.

Rozpoznať vadnú grafickú kartu môžete aj pomocou programu DirectX. Otvorte ho (postup je vyššie v článku) a kliknite na políčko „Displej“. V dolnej časti nájdete oznámenia. Ak je tam správa „Nenašli sa žiadne problémy“ grafická karta je v poriadku. Pokiaľ ale niekde chyba je program vám dá rady ako postupovať ďalej.

Dobré je aj vedieť ako zistiť teplotu grafickej karty. Na to vám najlepšie poslúžia programy. Jedným z nich je napríklad Core Temp, alebo AIDA 64, s ktorými získate informácie o teplote jadra a aj ďalších

Chcete program na diagnostiku grafickej karty ale aj ďalších komponentov počítača? Potom by vás mohol zaujímať program CPU-Z, ktorý vám poskytne informácie o pamäti PC, grafickej karta a ďalších komponentoch.

Problém s grafickou kartou môže byť aj v ovládačoch. Ak sú zastaralé budete mať s grafikou stále problém. Programy na ovládače vám môžu pomôcť zistiť ovládače grafickej karty, nájdu ich aktualizácie, stiahnu a inštalujú ich. Jedným z programov na aktualizáciu ovládačov je aj softvér DriverPack Solution Online.

Keď už viete ako zistiť akú grafickú kartu PC môžete si lepšie vybrať aké hry si stiahnete. Viete, či vybavenie vášho počítača sa zhoduje s nárokmi hry.

Summary
Ako zistiť typ grafickej karty v PC? Návod
Article Name
Ako zistiť typ grafickej karty v PC? Návod
Description
Neviete ako zistiť aká grafická karta je vo vašom počítači? Dá sa to viacerými spôsobmi. Poradíme vám nie len to ako zistiť typ grafickej karty v PC, ale aj ako aktualizovať jej ovládače či ako zistiť teplotu grafickej karty.
Author
Publisher Name
DownloadWik.com
Ako zrušiť hlasovú schránku? Návod
Ako napísať emoji srdce na klávesnici? Návod