Ako zistiť akú RAM mám v PC?

Každý kto používa počítač by mal poznať komponenty svojho zariadenia. Jedným z nich je aj RAM – operačná pamäť počítača. Vedieť ako zistiť typ RAM v notebooku alebo počítači sa vám môže zísť v rôznych prípadoch. Napríklad keď chcete upgradovať PC na novšie komponenty. Takže, ako zistiť operačnú pamäť počítača?

 

Ako zistiť RAM v PC

Zistiť RAM Windows 10 ale aj iných verzií tohto operačného systému je takmer vždy rovnaké. Veľkosť RAM môžete zistiť priamo v operačnom systéme Windows. Stačí ak v časti „Nastavenia“ vyhľadáte „Systém“ a kliknete naň. Úplne dole nájdete položku „Informácie“. Hneď ako ju otvoríte zistíte veľkosť RAM v počítači či notebooku.

 

Programy

Druhý spôsob ako zistiť RAM v notebooku je použitie programov tretích strán. Jedným z týchto programov je aj CPU-Z. Stačí si CPU- Z stiahnuť a budete mať prehľad o všetkých komponentoch v počítači. Vďaka programu môžete aj zistiť frekvenciu RAM, výrobcu či kód výrobcu.

 

RAM v Mac OS

Aj v operačnom systéme Mac OS môžete zistiť RAM počítača rýchlo a jednoducho. Kliknite na ikonu jablka v hornom panely a z ponuky vyberte položku „O tomto Macu“. V okne, ktoré sa vám otvorí budete vidieť všetky, informácie o vašom zariadení.

 

Ako zistiť kompatibilitu RAM

Operačná pamäť je jeden z podstatných komponentov počítača. Okrem kompatibility s ostatnými komponentmi by vás mal zaujímať aj typ, veľkosť a frekvencia pamäti.

V súčasnosti sa môžete stretnúť s dvoma typmi ramiek

  • DDR3 – nájdete ju v súčasných notebookoch a počítačoch.
  • DDR4 – najnovší model operačnej pamäte, ktorá postupne vytláča staršie verzie. Je rýchlejšia ako DDR3.

Ako zistiť DDR RAM? Ak chcete spoznať či máte v PC DDR3 alebo DDR4 využiť na to môžete vyššie spomínaný program CPU-Z alebo to môžete zistiť cez Správcu úloh vo vašom počítači. Otvorte „Správcu úloh“ a kliknite na „Výkon“ V okne, ktoré sa vám otvorí zistíte aký typ RAM máte.

Ako sa prejavuje chybná RAM? Problémy s RAM si určite všimnete, ale pokiaľ sa v počítačoch nevyznáte nemusíte problémy hneď pripisovať RAMke. Modrá obrazovka, zamŕzanie počítača či klesajúci výkon môžu byť znakmi vadnej RAM ale aj problémov s inými komponentmi,

 

Ako zistiť RAM v telefóne

Ako zistiť RAM v notebooku či počítači už viete. Operačnú pamäť majú aj mobilné telefóny. Ako zistiť ramky v mobile? Otvorte v mobilnom telefóne „Nastavenia“ a prejdite do časti „Informácie o telefóne“.

Zistiť typ RAM, jej veľkosť či frekvenciu nie je ťažké. Ak chcete mať všetky informácie o komponentoch v počítači vrátane RAM stiahnite si do notebooku program na to určený. Ak si chcete otestovať pamäť RAM, vedieť aký výkon má PC či vedieť ako fungujú jednotlivé komponenty môžete na to využiť aj program PCMark.

Summary
Ako zistiť akú RAM mám v PC?
Article Name
Ako zistiť akú RAM mám v PC?
Description
Poznať komponenty vlastného zariadenia by mal každý, kto pracuje na počítači. Operačná pamäť je jedným z hlavných komponentov. Poradíme vám ako zistiť RAM, jej veľkosť, frekvenciu či typ v počítači. Potrebujete zistiť RAM v mobile?
Author
Ako elektronicky podpísať PDF? NÁVOD
Ako otestovať grafickú kartu (výkon)? NÁVOD