Ako získať elektronický podpis? NÁVOD

Administratíva sa dostáva do našich počítačov a e-mailových schránok. Elektronická komunikácia má množstvo výhod, ktorým postupne prichádzame na chuť všetci. Ak viete ako si vytvoriť elektronický podpis nemusíte tento článok čítať. Pokiaľ ale neviete ako vytvoriť elektronický podpis čítajte ďalej, poradíme vám ako na to.

 

Ako vytvoriť elektronický podpis

Vytvoriť podpis v PDF dokumentoch alebo vytvoriť elektronický podpis vo Worde nie je ťažké. Ak máte program na otváranie PDF dokumentov Adobe Acrobat Reader zadarmo nájdete v ňom funkciu, ktorá vám umožní vytvoriť digitálny podpis a vložiť ho do dokumentu.

Program na vytvorenie podpisu si môžete stiahnuť do počítačov ale nájdete aj aplikácie, ktoré vám umožnia elektronicky podpísať dokumenty v mobilnom telefóne.

 

Ako získať elektronický podpis zdarma

Jednoduchý elektronický podpis si môžete nastaviť aj v e-maile. Založiť elektronický podpisemaily je jednoduché. Prejdite do „Nastavenia“ a nájdite kolónku s podpisom. Vyplňte ju a vaše meno a priezvisko sa bude objavovať na konci každého mailu, ktorý pošlete. Tento podpis sa ale považuje za málo dôveryhodný.

Ako získať zaručený elektronický podpis? Dôveryhodnejší digitálny podpis získate v rôznych aplikáciách a programoch (DocuSign, Adobe Acrobat Sing,…). Tieto programy pridelia podpisujúcemu súkromný kľúč, ktorým dokument podpíšete. Vaša identita je cez súkromný kľúč overená a vy dostanete certifikát potvrdzujúci identitu. Certifikát sa pripojí k dokumentu, ktorý ste podpísali. Adresát si tak môže overiť, kto dokument naozaj podpísal a že digitálny podpis naozaj patrí osobe, ktorá dokument podpísala.

 

Ako vložiť do Wordu elektronický podpis

Rozmýšľate ako urobiť elektronický podpis do Wordu? Do dokumentu, ktorý píšete vo Worde môžete pridať neviditeľný digitálny podpis. Stačí ak otvoríte dokument a kliknete na „Súbor“, prejdite do položky „Informácie“ kde kliknete na položku „Zabezpečiť dokument“ )zošit alebo prezentáciu). Prejdite do „Pridať digitálny podpis“, prečítajte si hlásenie programu a kliknite na „OK“. Do dialógového okna zadajte účel podpisu a kliknite na „Podpísať“. Rovnaký postup je aj keď chcete elektronicky podpísať tabuľky v Excely alebo prezentácie v PowerPointe.

Vytvoriť elektronický podpis v Outlooku je trochu náročnejšie ale nič čo by ste nezvládli. Stačí len postupovať podľa návodu tu.

 

Elektronický podpis online

Existuje množstvo webových stránok, ktoré vám umožnia získať digitálny podpis do dokumentov v rôznych formátoch. Ques portál ponúka túto službu aj pre mobilné telefóny.

 

Ako získať elektronický podpis – kvalifikovaný elektronický podpis

Vytvoriť elektronický podpis v PDF je jedna vec. Určite ale rozmýšľate ako získať uznávaný elektronický podpis, ktorý môžete používať aj pri styku s verejnou správou. Kvalifikovaný elektronický podpis je v podstate informácia prepojená s elektronickým dokumentom, ktorá spĺňa podmienky dané zákonom. Tento podpis môžete používať aj na právne úkony, kde sa bežne vyžaduje písomná forma. Kvalifikovaný elektronický podpis je vylepšení elektronický podpis založený na kvalifikovanom certifikáte. 

Ako získať kvalifikovaný certifikát? Tento typ certifikátov vydávajú len kvalifikovaní poskytovatelia dôveryhodných služieb, ktorých nájdete v tomto zozname.

V závislosti od toho aký dokument podpisujete je dobré siahnuť po vhodnom type podpisu. Elektronický podpis v e-maily vám poslúži v mailovej komunikácii ale pre úradný styk je nepostačujúci. Dôveryhodnejšie digitálne podpisy už obsahujú aj certifikáty, ktoré prepájajú identitu podpisujúceho s podpisom na dokumente. Urobiť elektronický podpis v PDF môžete pomocou niektorých programov, ktoré tieto dokumenty otvárajú. Najdôveryhodnejší je kvalifikovaný elektronický podpis, s ktorým už môžete bez problémov komunikovať so štátnymi inštitúciami.

Summary
Ako získať elektronický podpis? NÁVOD
Article Name
Ako získať elektronický podpis? NÁVOD
Description
Získať elektronický podpis nie je náročné a ani ťažké. Chcete vložiť digitálny podpis do dokumentov PDF alebo elektronicky podpísať dokument vo Worde? Poradíme vám aj kde získať kvalifikovaní certifikát na kvalifikovaný elektronický podpis.
Author
Publisher Name
DownloadWik.com
Ako zrušiť účet na Facebooku? NÁVOD
Ako elektronicky podpísať PDF? NÁVOD