Ako upraviť dokument vo Worde (najčastejšie úpravy)? Ako na to?

Jedným z programov na tvorbu dokumentov je Word. Nájdete ho v kancelárskom balíčku od Microsoftu. O jeho obľúbenosti a popularite svedčí aj fakt, že sa stal vzorom aj pre ďalšie programy na tvorbu a editáciu dokumentov. Hovorí vám niečo Word – úprava dokumentov? Ak neviete ako na to, poradíme vám. 

Exituje niekoľko verzií Microsoft Office a v každej sa nachádzajú rovnaké programy. Word, Excel či Power Point sú softvérmi, pre ktoré padne voľba vždy na kancelársky balík programov od Microsoft. Sú kompatibilné s operačným systémom Windows a pravidelne sa aktualizujú. Používajú ich nie len podnikatelia, ale aj študenti a domácnosti. Napísať dokument v textovom editore sa čas od času zíde každému.  Ak viete, čo všetko vo Worde môžete robiť práca s týmto programom je viac než jednoduchá.

 

Číslovanie stránok

Číslovanie stránok vo Worde je celkom jednoduché. Stačí prejsť na kolónku „Vložiť“ a kliknúť na okienko „Číslo strany“. Z ponuky si vyberiete kde sa má číslo zobrazovať. Na výber je niekoľko ponúk – hornej, alebo dolnej časti listu a vybrať si môžete aj či sa má zobrazovať v pravom, ľavom rohu alebo v strede.

Ak píšete dokument, v ktorom sa má číslovanie strán objaviť až od druhej, tretej  či ďalšej strany prejdite do položky „Rozloženie strany“. Kliknite na „Zlomy“ a následne na „Nasledujúca strana“. Dokument sa vám rozdelí na dve časti. V novej časti kliknite na „Vložiť“ a vyberte „Číslo strany“. Stránky v dokumente sa budú od teraz číslovať.

 

Vytvorenie obsahu

V prípade obsiahlejších dokumentov je dobré vytvoriť obsah vo Worde. Kurzor dajte na miesto kde sa má obsah vytvoriť. Kliknite na položku „Referencie“ a „Obsah“ a vyberte si automatický štýl obsahu.

Následne sa vám na zvolenom mieste zobrazí obsah. Ak ste text zle formátovali nemusia sa vám v obsahu zobraziť všetky nadpisy. Prejdite si celý dokument a upravte to. Nadpisy jednotlivých častí formátujte ako nadpisy. Obsah sa následne upraví automaticky. Ak urobíte v dokumente zmeny (pridáte ďalší odsek s nadpisom, podnadpisom,…) kliknite na položku „Obsah“ pravým tlačidlom myši a aktualizujte pole.

Obsah môžete aktualizovať aj manuálne. V položke „Referencie“ kliknite na „Aktualizovať tabuľku“

 

Poznámka pod čiarou

Ďalšou užitočnou funkciou je poznámka pod čiarou. Poznámky, alebo vysvetlivky sa zobrazia na spodku stránky, prípadne na konci dokumentu. Túto funkciu využijete hlavne ak budete písať práce, v ktorých musíte uvádzať zdroj (odkiaľ ste čerpali informácie).

Vo Worde kliknite na položku „Referencie“ a následne na „Vložiť poznámku pod čiarou“, alebo „Vložiť vysvetlivku“. Na zobrazené miesto vpíšte čo potrebujete uviesť do poznámky a môžete pokračovať v písaní. Poznámky pod čiarou sú dobré ak sa v dokumente chcete vrátiť na miesto konkrétnej poznámky. Kliknite na číslo poznámky a v dokumente sa dostanete k textu ku ktorému ste poznámku pridelili.

 

Vloženie PDF

Vloženie PDF do Wordu si nevyžaduje žiadny špeciálny program. Ak viete ako na to zvládnete to. Prejdite vo Worde do položky „Vložiť“, vyberte ponuku „Objekt“ a „Vytvoriť nový“. Z ponuky vyberte program pre daný typ súboru. Keď sa otvorí môžete zadať akýkoľvek text. Hneď ako program ukončíte zobrazí sa nový obsah v dokumente.

Vložení obsah a teda aj PDF súbor môžete zobraziť aj ako ikonu. Stačí len kliknúť na položku „Zobraziť ikonu“. 

 

Citácia

V položke „Referencie“ kliknite na „Vložiť citáciu“ a následne postupujte podľa toho čo chcete urobiť.

  • pridať informáciu o zdroji – kliknite na „Pridať nový zdroj“ à „Vytvorenie zdroja“ à „Typ zdroja“. Vyberte druh zdroja, ktorý chcete citovať.
  • ak chcete citáciu vytvoriť neskôr kliknite na „Pridať nový zástupný objekt“.

Po skončení kliknite na „OK“. Ako vložiť citáciu už viete. Stále ale môžete na zobrazenie citovaného textu použiť aj úvodzovky, alebo postupovať podľa odporúčaní pre danú prácu.

Word – úprava dokumentov v programe

Odstránenie stránky – označte stránku, ktorú chcete odstrániť. Jednoduchým stlačením DELETE ju zmažete. Na odstránenie stránky môžete použiť aj klávesovú skratku. Stlačte Ctrl + G a zadajte číslo stránky. Stlačte Enter a máte to. Takto môžete odstrániť aj riadky, komentáre, poznámky pod čiarou, tabuľky,…

Riadkovanie – v položke „Domov“ kliknite na ikonku zobrazujúcu „Riadkovanie a rozstupy medzi odsekmi“. Zobrazí sa vám ponuka, z ktorej si môžete vybrať. Ak vám nič z ponuky nevyhovuje môžete kliknúť na „Možnosti riadkovania“ a nastaviť si vlastný štýl. 

Nemusíte ovládať všetky funkcie Wordu na to, aby ste vytvorili dokument podľa vašich predstáv. Nemusíte pri tom ani vyhľadávať výraz Word – úprava dokumentov. Pár základných úprav, ktoré sa vám pri práci s týmto programom zídu sme vám predstavili. Hneď ako si ich osvojíte bude každý textový súbor vyzerať ako od profesionála.

Summary
Word - úprava dokumentov
Article Name
Word - úprava dokumentov
Description
Číslovanie stránok, poznámky pod čiarou, tvorba obsahu či vkladanie PDF súborov je len časť z výhod, ktoré program Word ponúka. Ak poznáte všetky výhody textového editoru Word práca s ním je naozaj jednoduchá a rýchla.
Author
Publisher Name
„DownloadWik.com“
Máte PROBLÉM NA PC? Naše NÁPOVEDA vám pomôže!
Ako NÁJSŤ TELEFÓN? Ako zistiť polohu telefónu?