Ako SŤAHOVAŤ TORRENTY?

Ak často z internetu sťahujete filmy isto ste už slovíčko Torrent počuli. Možno niektorí z vás tento internetový protokol využívajú aby si mohli rýchlejšie stiahnuť veľké súbory a niektorí nad tým len rozmýšľajú, ale nevedia ako na to. Takže ako na torrenty? Čo vlastne torrenty sú a ako fungujú?

Čo je torrent

Torrent, alebo BitTorrent je internetový protokol. Poskytuje rýchly prenos veľkých súborov medzi rôznym počtom ľudí. Protokol funguje na báze siete so vzájomným sprístupňovaním tzv P2P (peer to peer).  Platí, že čím viac ľudí konkrétny súbor sťahuje tým rýchlejšie sťahovanie prebieha. Najčastejšie sa cez torrenty sťahujú veľké súbory a teda hry a filmy. Ak nechcete na stiahnutie hry čakať aj viac ako hodinu môžete sa obzrieť po torrent súboroch. Súbory ale nesťahujete z internetu, ale z počítaču / počítačov iných užívateľov, ktorí žiadaný súbor majú. Súbor, ktorý chcete stiahnuť môže byť vo viacerých počítačoch a vy ho sťahujete zo všetkých dostupných. Súbor je rozdelený do niekoľkých blokov ( môže byť rozdelený na 10, 100 alebo aj 1000 blokov). Zo všetkých počítačov, ktoré daný súbor majú sťahujete časť blokov a za pár minút máte stiahnutý celý film alebo hru. 

 

Kde sťahovať torrenty

Sťahovanie torrentov funguje len v prípade, že máte prístup k stránkam / serverom – torrent stránky, v ktorých sú uložené adresy klientov, ktorí žiadaný súbor majú v počítači. Tieto servery neobsahujú súbor, ktorý chcete stiahnuť, ale odkážu vás na počítače, ktoré súbor majú. Takže ak chcete vedieť kde hľadať torrenty mali by ste si vyhľadať najlepšie torrent stránky. Medzi tie najviac navštevované patrí The Pirate Bay, RARBG či Torrends. O legitímnosti torrentového sťahovania by sa dalo diskutovať. Filmy aj hudba sa takto môžu šíriť bez toho aby ste si ich museli kupovať. Neraz sú tieto stránky uzavreté alebo zakázané. Na druhú stranu sú vydavateľstvá, ktoré prostredníctvom torrentov vydávajú hudbu alebo hry. Jednou takouto hrou je celosvetovo populárna a obľúbená hra World of Warcraft.  

 

Ako sťahovať torrenty

Keď sa už na niektorú zo stránok dostanete mali by ste sa vyznať v terminológii, ktorá sa tu používa. Seeder – vlastník súboru, ktorý chcete stiahnuť. Čím viac seederov na stránke je tým rýchlejšie súbor stiahnete. Od každého stiahnete časť blokov takže za chvíľu máte vo svojom počítači celý film. Najlepší torrent je ten, ktorý vlastní najviac seederov. Ak sa súbor nachádza len u malého množstva seederov môže to byť znamením, že obsahuje vírus, alebo je poškodený. Leecher – osoba, ktorá sťahuje cez torrenty súbor, teda vy. Hneď ako si do počítača stiahnete súbor stáva sa z vás seeder a súbor môže byť z vášho počítača stiahnutý do iného. Peer – slovo, ktorým sa označujú všetci používatelia torrentu. Je jedno či práve sťahujete súbor, alebo ho poskytujete na stiahnutie. Bez programu v počítači si ale torrent súbor nestiahnete. BitTorrent alebo uTorrent sú programy, ktoré vám so sťahovanie torrentov umožnia.  Najprv spustite sťahovanie v prehliadači (na stránke) a potom v programe. Vyberte kde sa má súbor stiahnuť a o viac sa starať nemusíte. Keď už viete ako sťahovať cez torrenty už vám nič nebráni v sťahovaní filmov či hudby. Tento spôsob sťahovania využívajú desiatky miliónov ľudí po celom svete. Ak nechceš tráviť sťahovaním filmov a hier hodiny sťahuj torrenty. Teraz keď už vieš ako na to bude pre teba každé sťahovanie otázkou niekoľkých minút.

Summary
Ako sťahovať torrenta?
Article Name
Ako sťahovať torrenta?
Description
Sťahovanie filmov a hier cez torrenty má množstvo výhod, Ak nechcete tráviť hodiny sťahovaním veľkých súborov stiahnite si ich cez torrenty - jednoduché a rýchle sťahovanie.
Author
Publisher Name
„DownloadWik.com“
Ako OTOČIŤ VIDEO?
SERVER DNS NEODPOVÍDÁ! Čo to znamená a čo robiť?