Ako sa dostať do BIOSu vo WINDOWS? Jednoduchý NÁVOD

BIOS – ak ste sa s týmto slovíčkom už stretli isto ste rozmýšľali nad jeho významom, kde ho nájsť a čo to je. Ak ste v počítačoch zbehlí a o BIOSe už niečo viete poradíme vám ako otvoriť BIOS. Dozviete sa ako sa dostať do BIOSu Windows 7, 10 alebo ako na formátovanie disku v BIOSe.

 

Čo je BIOS

BIOS je skratka Basic Input Output System. Ide o program, ktorý zabezpečí komunikáciu medzi hardvérom počítača a operačným systémom. Hneď ako zapnete počítač spúšťa sa BIOS, ktorý načíta operačný systém. Ak máte v počítači operačný systém istotne tam máte aj BIOS. Bez tohto systému by sa OS nespustil. BIOS má toho na starosti oveľa viac (kontroluje a nahráva signály do pamäte RAM, kontroluje čipy, komponenty počítača a iných zariadení, ktoré sú pripojené k PC,…).

Ak máte v počítači množstvo nových komponentov je dobré vedieť aj ako aktualizovať BIOS. Príde to vhod aj v prípade ak nastanú problémy s kompatibilitou, výkonom či stabilitou.

 

Ako sa dostať do BIOSu

Ako sa dostať do BIOSu Acer, ako sa dostať do BIOSu Windows 10ako spustiť BIOS v akomkoľvek počítači? Záleží to od toho aký počítač máte.

Do BIOSu sa môžete dostať stláčaním príslušnej klávesy hneď pri zapnutí počítača. Mali by ste vystihnúť chvíľku kedy beží BOIS a spúšťa operačný systém. V tejto krátkej chvíli môžete spustiť BIOS na notebooku.

Ktorú klávesu stláčať? Najčastejšie je to jedna z kláves Del, F1, F2 alebo F12 (v závislosti od značky notebooku)

Ako sa dostať do BIOSu ASUS – pri štarte stláčajte klávesu F2 (alebo ju nepretržite držte)

Ako sa dostať do BIOSu notebooku HP – v tomto prípade to bude jedna z kláves Esc, F10 či F11. Ak použijete klávesu F11 môže sa stať, že sa operačný systém znova spustí.

Ako sa dostať do BIOSu Lenovo – stláčajte klávesy F1, alebo F2. Pri niektorých tipoch týchto počítačov to ale môže byť aj klávesa Enter.

Pri každej značke počítača to môže byť iná klávesa. Ktorá to je nájdete na internete. Stačí len v prehliadači vyhľadať výraz Ako sa dostať do BIOSu + značku vášho počítača.

 

Ako spustiť BIOS

Ako sa dostať do BIOSu počítača už viete. Nemusí to ale vždy vyjsť. Existuje ale aj ďalší spôsob ako na to, kde nepotrebujete klávesnicu.

Ako sa dá dostať do BIOSu bez klávesnice? Niektoré notebooky majú na boku malé tlačidlo Novo. Hľadajte pri napájaní. Stačí ho len stlačiť a hneď sa dostanete do BIOSu.

Ďalší spôsob ako spustiť BIOS Windows 10 je cez Nastavenia. Otvorte „Nastavenia“ a kliknite na „Aktualizácie a zabezpečenie“. Tu zvoľte možnosť „Odstrániť problémy“ a vyberte položku „Nastavenie firmwaru UEFI“. Svoj výber potvrďte čím dôjde k reštartovaniu počítača. Teraz sa počítač spustí v BIOS.

Týmto spôsobom sa môžete dostať do BIOSu MSI, môžete spustiť BIOS HP či inom počítači. Ak potrebujete spustiť BIOS Win 7 alebo iných starších systémov dobre si všímajte obrazovku. Hneď po spustení počítača sa v dolnej časti zvykne objaviť tlačidlo, ktoré musíte stlačiť aby ste sa dostali do BIOSu.

Ak vám nejde spustiť BIOS jedným spôsobom isto pôjde druhým. Najčastejšou chybou pri spúšťaní tohto systému je neskoré klikanie na klávesu, ktorá vás do neho pustí. 

 

Nastavenie BIOSu

Keď sa už dostaneme do BIOSu môžeme tu vykonať množstvo vecí. Dajte si však pozor na to, čo robíte. Všetko má vplyv na počítač a jeho chod. Preinštalovať Windows 7 cez BIOS, nastaviť spúšťanie sekvencií po zapnutí PC, nastaviť napájanie jednotlivých komponentov, povoliť či zakázať vzdialené zapnutie počítača a veľa ďalšieho, to všetko sa dá ak sa dostanete do BIOSu. Ak sa v počítači nevyznáte je lepšie nechať všetko čo sa týka BOISu na profesionálov.

Summary
Ako sa dostať do BIOSu vo Windows? Jednoduchý návod
Article Name
Ako sa dostať do BIOSu vo Windows? Jednoduchý návod
Description
Potrebujete sa dostať do BIOSu ale neviete čo to je, kde to nájsť a ako na to? Existuje niekoľko spôsobov ako spustiť BIOS. Povieme vám ako sa dostať do BIOSu Windows 10, ale aj do BIOSu Lenovo, HP či iného počítača.
Author
Publisher Name
„DownloadWik.com“
Ako VYPNÚŤ či ZAPNÚŤ WINDOWS DEFENDER
Ako na správne riadkovanie vo Worde? Jednoduchý NÁVOD