Ako OTOČIŤ VIDEO?

Natočili ste video na mobil a chcete ho zavesiť na Facebook, alebo inú sociálnu sieť? Pri jeho prehrávaní zrazu zistíte že je zle otočené. Pokiaľ očakávate laiky asi ich veľa nedostanete. Riešením tohto menšieho problému je otočenie videa. Vedieť ako otočiť video sa vám zíde nie len na sociálnych sieťach ale aj pri bežnom prezeraní vlastných domácich videí na PC, filmov, alebo v prípade ak vám niekto prevrátené video pošle.

 

Ako na otočenie videa

Problém so zle otočeným videom môžete riešiť viacerými spôsobmi. Prostredníctvom niektorých programov, ktoré vám pomôžu otočiť video, alebo (ak si nechcete sťahovať program do počítača alebo mobilného telefónu) online.

 

Ako správne nahrávať video

Hneď prvý spôsob je nahrávanie videí so správne natočeným mobilným telefónom. Ak chcete aby bol váš videozáznam v správnej polohe mali by ste ho nahrávať s mobilom otočeným na šírku. V tomto prípade sa vyhnete nutnosti otočenia videa o 90°. Ak ste si zvykli nahrávať videá s mobilom, alebo tabletom otočeným na výšku bude pre vás ťažšie zvykať si na iný spôsob. Stačí si ale predstaviť televíznu obrazovku, na ktorú sa lepšie pozerá keď je položená na šírku. Ako televízor tak aj zariadenia na nahrávanie (mobil, tablet) sú zhotovené tak aby videozáznam nahrávali na šírku.

 

Program na otočenie videa

Existuje niekoľko programov, ktoré vám s problémom „ako otočiť video o 90°“ a aj viac pomôžu. Väčšina programov na úpravu videa obsahuje aj funkciu rotácie, alebo otočenia vide. Nenájdete ju ale vo všetkých. Ak vám nejde otočiť video v media player s najväčšou pravdepodobnosťou program túto funkciu nemá. Väčšina ľudí sa v tomto smere spolieha na jeden z najjednoduchších programov Windows Media Player, ktorý ale túto funkciu nemá. Môžete na to ale využiť softvér VLC.

 

VLC otočenie videa

Otvorte video v programe VLC a choďte do sekcie „nástroje“ (alebo tools). Z ponuky, ktorá sa vám zobrazí zvoľte „efekty a filtre“. Následne kliknite na „video efekty“ a zvoľte možnosť „geometria“. V tejto sekcii vyberte ponuku „otočiť“ a zobrazí sa vám panel pomocou ktorého môžete otočiť video v ľubovoľnom smere.

 

Windows Movie Maker

Tento program môžete mať zadarmo k Windows 10 a pomôže vám ak neviete ako otočiť video o 90 stupňov (či 180°)  doprava alebo doľava. V hornej lište programu Windows Media Maker nájdete symbol na otáčanie videa (okrúhla šípka). Následne zvoľte či sa má video otočiť doprava, alebo doľava. Jedným kliknutím sa otočí o 90°dvoma kliknutiami o 180°. Zmenu uložte, v opačnom prípade bude video stále otočené.

 

Otočenie videa online

Na otočenie videa môžete využiť aj stránky, ktoré to spravia bez toho aby ste sa museli niekde registrovať, alebo si niečo sťahovať. Vyhľadajte si na internete stránku, ktorá otočenie videa online ponúka, napríklad Rotatevideo. Nahrajte video, ktoré chcete otočiť, zvoľte ako sa má otočiť a zvoľte kvalitu videa. Kliknite na „ štart“ a za pár sekúnd je všetko hotové.

 

Otočenie videa na FB

Online otočenie videa môžete urobiť aj priamo na stránke Facebooku. Otvorte vo svojom profile video, ktoré chcete upraviť a z ponuky možností vyberte „upraviť“. Následne zvoľte na ktorú stranu sa má video otočiť a zmenu uložte.

 

Ako otočiť video v mobile

Na otočenie videa v mobilnom telefóne je najlepšie a aj najjednoduchšie použiť aplikáciu. Veľa ich nájdete na Google Play alebo App Store (v závislosti od operačného systému vášho mobilného telefónu). Väčšina z nich je zadarmo a za ich stiahnutie a používanie nič neplatíte. Hľadajte programy ako video rotator, alebo video rotate. Počítajte ale s tým, že tieto aplikácie toho viac nezvládnu. Ak  chcete video aj upravovať je dobré stiahnuť si editor videa. Väčšina z nich vám okrem množstva iných funkcií umožní aj otočiť video.

Summary
Ako otočiť video
Article Name
Ako otočiť video
Description
Chcete si pozrieť video či film a zistíte, že je otočené? Ak neviete ako otočiť videu či už v PC, facebooku alebo v mobile poradíme vám. Otočenie videa zvládnete behom pár sekúnd, ak viete ako na to.
Author
Publisher Name
"Downloadwik.com"
Ako STIAHNUŤ VIDEO z FACEBOOKU?
Ako SŤAHOVAŤ TORRENTY?