Ako otestovať DISK (HDD/SSD)? Ako OBNOVIŤ DÁTA z poškodeného disku?

Strata dát z počítača je nočnou morou všetkých, ktorí na počítači nie len pracujú ale aj ukladajú rodinné fotky, videá a ďalšie dáta. K strate môže dôjsť náhle bez toho aby ste čokoľvek urobili. Z tohto dôvodu je dobré aspoň čas od času otestovať disk (HDD aj SSD). Určite nezabúdajte ani na pravidelné zálohovanie súborov. V najhoršom prípade o ne neprídete nadobro.

Aj keď pevný disk má pomerne dlhú životnosť sú veci ktoré mu škodia. Existuje niekoľko nástrojov a programov, s ktorými môžete získať informácie o diskovom úložisku, vyťažení CPU, môžete nimi otestovať rýchlosť disku alebo poznať vadný SSD disk. Záleží to od konkrétneho nástroja, ktorý na test HDD použijete. Tieto programy zároveň môžu aj otestovať SSD disk. Zistite aká je životnosť vášho HDD, urobte si test životnosti SSD a predídete tak náhlej a neočakávanej strate dát.

Ako otestovať disk – ako otestovať HDD

Mať čistý disk, nemať v počítači duplicitné programy, prípadne mať program na defragmentáciu je pre chod počítača výborné. Nie je to ale všetko. Aby ste o svoje súbory jedného dňa neprišli je dobré mať aj program na testovanie HDD.

Medzi tie najpoužívanejšie nástroje na testovanie sa radí program HD Tune. Skúšobnú verziu si môžete stiahnuť zadarmo. Po 15 dňoch si ho ale musíte zakúpiť. S týmto programom môžete vykonávať poriadne testy ako Benchmark tak aj Error Scan. Ak kontrola dopadla dobre všetky sektory sú zelené. Červené bodky sú znakom vadných sektorov na disku.

Ďalším dobrým softvér na kontrolu sektorov HDD je Hard Disk Sentinel. Ide o monitorovací a analytický softvér, ktorý testuje, diagnostikuje, nájde chyby v HDD a aj SSD a môže vám objavené problémy aj vyriešiť. Je to výborný program na opravu HDD, môžete ho použiť ako prevenciu pred zlyhaním HDD, stratou údajov SSD a aj HDD.

Tieto programy vám pomôžu aj v prípade ak chcete otestovať SSD disk a bez problémov ich môžete použiť aj keď potrebujete otestovať USB flash disk.

Ako opraviť poškodený HDD

Chcete vedieť ako poznať vadný disk? Pevný disk sa skladá z obrovského množstva sektorov. Ak je ktorýkoľvek z nich poškodený máte problém. Ak kontrola disku ukázala vadné programy môžete ich skúsiť opraviť. Oprava chýb na disku Windows 10 si nevyžaduje odborné znalosti. V systéme Windows by ste mali mať na to potrebné nástroje.

Oprava vadných sektorov HDD nie je náročná. Určite by ste ale najskôr mali všetky súbory zálohovať. Kliknite na disk, ktorý chcete opraviť pravým tlačidlom myši, zvoľte položku „Vlastnosti“. Kliknite na kolónku „Nástroje“ a „Skontrolovať“. Potom už len potvrďte „Vyhľadať a obnoviť chybné sektory“. Oprava poškodeného disku prebehne hneď ako kliknete na „Štart“.

Vadné sektory na disku určite neignorujte. Skôr či neskôr môže dôjsť k úplnému zlyhaniu HDD/SSD a vy sa už nedostanete k žiadnym dátam.

Ako dostať dáta z poškodeného disku

Ak program na kontrolu HDD objavil chybné sektory a podarilo sa vám ich opraviť o svoje dáta sa nemusíte obávať. Existuje množstvo programov, ktoré vám môžu stratené dáta obnoviť. Ak v prehliadači vyhľadáte výraz obnova dát z poškodeného disku softwáre s najväčšou pravdepodobnosťou vám ponúkne program Recuva. Tento program na kontrolu HDD dokáže aj obnoviť stratené dáta.

V závislosti od veľkosti disku môže obnova trvať aj niekoľko hodín prípadne aj dní (pri cca 120 GB disku). Pokiaľ totižto dáta nie sú v HDD prepísané stále zostávajú v disku. Aj keď súbory vyhodili do koša a kôš vyprázdnili stále ich máte v počítači. K ich úplnému vymazaniu dochádza až keď je disk plný a potrebuje miesto na ďalšie súbory. V tomto momente začne prepisovať súbory, ktoré ste označili na vyhodenie.

Záchrana dát z poškodeného HDD nie je možná ak je disk zničený mechanicky. Ak sa vám podarilo disk namočiť, alebo máte krivé konektory súbory už neobnovíte. 

Ak si s poškodeným HDD, opravou externého disku alebo obnovou stratených súborov neviete rady alebo si netrúfate na opravu osobne môžete využiť služby firiem, ktoré sa na tieto problémy zameriavajú. Počítajte ale s tým, že vás takáto kontrola a oprava disku HDD bude niečo stáť.Ako 

Summary
Ako otestovať disk (HDD/SSD)? Ako obnoviť dáta z poškodeného disku?
Article Name
Ako otestovať disk (HDD/SSD)? Ako obnoviť dáta z poškodeného disku?
Description
Neviete ako otestovať disk HDD či ako testovať životnosť SSD? Svoje súbory by ste mali zálohovať a zároveň pravidelne diagnostikovať HDD/SSD. Poškodené a vadné sektory v ňom nemusia hneď znamenať stratu dát. Vieme ako opraviť HDD a obnoviť dáta.
Author
Publisher Name
„DownloadWik.com“
Ako VLOŽIŤ TITULKY do filmu či videa? Jednoduchý NÁVOD
Ako ZAHESLOVAŤ ZLOŽKU v PC? Jednoduchý NÁVOD