Ako na obnovenie systému Windows? NÁVOD

Operačný systém Windows je najpoužívanejším systémom na svete. Aj keď sa za posledné obdobie Windows značne zlepšil stále vám môže robiť problémy. Čo robiť ak tieto problémy nastanú? Obnova Windows 10 môže byť riešením. Obnovenie systému Windows 10 vám umožní vrátiť  zmeny systému, vďaka čomu problémy so systémom zmiznú.

Windows bod obnovenia hrá pri obnove systému dôležitú úlohu. Kde nájsť bod obnovenia Windows 7, ako vytvoriť bod obnovenia Windows 10 či ako na bod obnovenia Windows 8 vám prezradíme v tomto článku.

 

Ako obnoviť systém Windows 10?

V prvom rade je treba poznamenať, že obnovenie systému Win 10 je funkcia, ktorú nájdete takmer v každom Windowse. Obnovenie systému Windows 10, obnova Win 7 či inej verzie systému fungujú rovnako. Túto funkciu môžete využiť v nevyhnutných prípadoch – pri opravách chýb, zlyhaní systému či iných problémoch.

Efekt, ktorý spustenie funkcie obnovenie systému vyvolá je obnova systémových súborov do predchádzajúceho stavu. Ak sa vám systém začal kaziť o aktualizovaný programov či ovládačov spustením tejto funkcie ho vrátite do stavu pred aktualizáciou.

 

Upozornenie

Obnova Windows 10, 8, XP či Win 7 vás ale nezbaví vírusu, ktorý môže rovnako narušiť chod systému. Pokiaľ sa vám so softvérom podarilo stiahnuť aj vírus vrátenie systému do predchádzajúceho stavu ho nemusíte odstrániť. V tomto prípade je lepšie spoliehať sa na antivírusové programy.

Skôr ako obnovenie systému spustíte nezabudnite si zálohovať svoje súbory a dáta.

 

Bod obnovy (bod obnovenia)

Bod obnovy Windows 10 a aj inej verzie systému je bod, do ktorého sa vráti systém ak použijete funkciu obnovy systému. Body obnovenia sa vytvárajú automaticky

  • bod obnovenia Windows 7, 8 a 10 sa vytvára každých 7 dní
  • vždy keď nainštalujete program, ktorý je v súlade so systémom Obnovovania systému
  • ak aktualizujete prostredníctvom Windows Update

Bod obnovenia Windows XP sa vytvára automaticky každý deň.

 

Ako vytvoriť bod obnovy?

Bod obnovenia Win 10 si môžete vytvoriť aj sami. Do vyhľadávacieho poľa zadajte výraz „Vytvoriť bod obnovy“ a otvorte program. Kliknite na položku „Ochrana systému“ a na tlačítko „Vytvoriť“. Zadajte názov bodu obnovenia (môžete uviesť dátum kedy ste ho vytvorili alebo popis) a kliknite na políčko „Vytvoriť“. Vytvorenie bude trvať cca 30 sekúnd.

Kde sú uložené body obnovenia Windows 10? Nájdete ich pri obnovení systému, na ktorý sa teraz zameriame.

 

Obnovenie Windows 10

Obnovenie systému Windows 10 sa týka len systémových dát, nainštalovaných programov a nastavení. Skôr ako k tomuto kroku pristúpite uistite sa, či máte funkciu Obnovenia systému zapnutú. Je jedno či chcete vykonať obnovenie systému Windows 7, obnovenie systému Windows 8 atď je dobré overiť si či túto funkciu máte zapnutú. Do vyhľadávacieho poľa napíšte „Vytvoriť bod obnovenia“, otvorte položku. V časti „Nastavenie ochrany“ zistíte či funkciu máte zapnutú. Ak nie kliknite na „Konfigurácia“ a vyberte disk C. Kliknite na „Ochrana systému“ a vyberte možnosť „Zapnúť ochranu systému“. Zvoľte „Maximálne využitie“ a nastavenia potvrďte kliknutím na „OK“. Ak chcete môžete hneď vytvoriť aj bod obnovenia Windows 10.

Obnova systému Windows 10 je teraz už pomerne ľahká. Otvorte kartu „Vytvoriť bod obnovy“, prejdite do časti „Ochrana systému“. Tu kliknite na „Obnovovanie systému“. Otvorí sa nová stránka, kde kliknete na „Ďalej“ a zobrazia sa vám body obnovenia. Vyberte bod obnovenia, kliknite na „Ďalej“ a na koniec na políčko „Dokončiť“. Po reštartovaní počítača prebehne obnovenie systému.

Prerušenie obnovenia systému nie je možné, takže si to dobre rozmyslite, prezrite si, ktorých programov sa obnova systému týka.

Ako dlho trvá obnovenie systému Windows 10? Obnova systému Win 10 trvá približne 15 minút.

Ak nefunguje obnovenie systému Windows 10 týmto spôsobom môžete ísť na obnovu systému Windows 10 cez príkazový riadok. Do príkazového riadku zadajte výraz rstrui.exe

Tiež môže vykonať obnovu Windows 10 z BIOSu. Návod ako obnoviť Windows 10 z BIOSu nájdete na internete.

 

Továrenské nastavenia

Obnovenie počítača do továrenského nastavenia Windows 10 je celkom jednoduché. Skôr ako to potvrdíte môžete si vybrať či sa majú súbory v počítači ponechať alebo odstrániť.

Obnovenie Windows 10 do továrenských nastavení tak nemusí hneď znamenať, že prídete o všetky svoje súbory. Ako obnoviť továrenské nastavenia Windows 10? V časti „Nastavenia“ prejdite do položky „Aktualizácia a zabezpečenie“. Vyberte položku „Obnovenie“ a následne „Obnoviť výrobné nastavenia tohto PC“. Kliknite na „Začať“. Vyberte či chcete svoje súbory zachovať, alebo sa majú zmazať aj tie.

Obnova Windows 7 do továrenského nastavenia prebieha rovnako.

Ako obnoviť Windows 10, čo je bod obnovenia a ako vytvoriť bod obnovenia už viete. Ak budete mať niekedy problémy so systémom môžete ich vyriešiť práve obnovením systému.

Summary
Ako na obnovenie systému Windows? NÁVOD
Article Name
Ako na obnovenie systému Windows? NÁVOD
Description
Obnovenie systému Windows je funkcia, ktorú môžete využiť pri rôznych problémoch so systémom. Systém Windows môžete obnoviť do bodu obnovy alebo až do továrenských nastavení bez toho aby ste prišli o svoje súbory. Viete ako na to?
Author
Publisher Name
DownloadWik.com
Najlepšie CHEATY - The SIMS 4! Prehľadne
OLED alebo QLED: Aký je medzi nimi rozdiel a čo je lepšie?