Ako a kde ZÍSKAŤ COVID PAS.

Ochorenie Covid 19 výrazne ovplyvnil život na celom svete. Nie len že sa zavreli všetky obchody, reštaurácie, školy ale výrazne sa obmedzilo aj cestovanie medzi jednotlivými štátmi. Aj keď sa situácia postupne zlepšuje, cesta na dovolenku, alebo len tak na nákupy do zahraničia taká jednoduchá nie je. Pokiaľ ale máte Covid pas SK cestovanie do zahraničia bude pre vás jednoduchšie.

Čo je covid pas?

Hneď ako požiadate prostredníctvom internetu o antigénové testovanie získate covid pas. Je to kód, pod ktorým vás vedu v databáze. K tomuto kódu sú priradené vaše údaje a vy prostredníctvom sms-ky získate potvrdenie o výsledku testu. Registrácia covid ale nie je to, čo vám získa covid pas vďaka ktorému môžete cestovať do zahraničia.

Covid pass je potvrdenie na základe ktorého môžete cestovať do zahraničia. Nejde o pas ako ho poznáte, v podstate je to Certifikát o očkovaní, o ktorý môžete požiadať hneď ako vás zaočkujú. Ak máte Covid pas dovolenka bude pre vás bez problémov.

Ak stále hľadáte na internete covid pasy aktuálne, každú chvíľu sa dočítate niečo nové. Pravidlá sa ale menia na základe aktuálnej situácie ohľadom ochorenia, množstva infikovaných a aj zaočkovaných ľudí.

Covid pas protilátky – tento pas nezískate len na základe protilátok v tele (či už prekonaním ochorenia alebo vakcináciou). Môžete ho získať aj ak máte negatívny PCR test. V tomto prípade ale nejde o potvrdenie protilátok v tele, ale len o potvrdenie o vašej neinfekčnosti. 

Ako získať covid pas?

Potvrdenie o očkovaní covid ale nie je jediné čo vám otvorí dvere do zahraničia.

  • cestovať môžete aj keď ste už toto ochorenie prekonali maximálne pred 3 mesiacmi. Potrebujete na to ale potvrdenie od lekára.
  • poslednou možnosťou na získanie certifikátu je negatívny PCR test. PCR testy si musíte zaplatiť. Zadarmo sú len v prípade ak vás na ne odporučí lekár. Vzhľadom na odporúčanie od lekára môžete napr. vo VšZP absolvovať PCR test zdarma maximálne dva krát do mesiaca.

Ak splníte aspoň jednu z požiadaviek certifikát o očkovaní covid získate.

V súčasnosti získate len dočasný certifikát, o ktorý musíte požiadať. Certifikát o očkovaní vám príde do mailu zvyčajne do pár hodín, môže to ale trvať aj dlhšie, v závislosti od toho, či sa už vaše záznamy o očkovaní dostali do databázy.

Certifikát o očkovaní na stiahnutie? – v maily, ktorý obdržíte bude príloha, ktorá obsahuje aj QR kód. Ak si prílohu stiahnete do mobilu, môžete mať takto aj dočasný certifikát o očkovaní v mobile. QR kód na certifikáte slúži na zobrazenia informácií zo systému eVakcinácie. Takto sa dá jednoducho overiť, že covid pas certifikát je pravý. Najlepšie je ale prílohu si vytlačiť a mať tak papierovú formu pasu pri sebe.

Certifikát o očkovaní v angličtine nezískate, získate ale certifikát v slovenskom jazyku s anglickým prekladom.

Požiadať môžete aj o certifikát o očkovaní po prvej dávke. Otázne je, či vás pustia do zahraničia aj v prípade, že nemáte obidve dávky vakcíny. Každá krajina má iné podmienky, preto si ich dopredu zistite.

Pokiaľ chodíte do zahraničia pracovne (pendleri) covidové pasy nepotrebujete. Potrebujete ale aktuálne PCR alebo antigénové testy, ktoré platia len pár dní a vy ich musíte absolvovať pravidelne. Zadarmo môžete ísť len na antigénové testy. PCR testy si musíte hradiť a ich cena je okolo 40 euro.  PCR testy zadarmo absolvujete len keď vás na ne pošle lekár na základe epidemiologických kritérií alebo hygiena.

Kde získať covid pas

Potvrdenie ktoré získate pri očkovaní nie je certifikát ani  pas, s ktorým by ste mohli cestovať. Je to len potvrdenie o tom, že ste absolvovali očkovanie.  O covid pasy si musíte zažiadať na stránke https://korona.gov.sk/ .

Je jedno kde máte trvalý pobyt, kde vás očkovali alebo kde sa práve nachádzate. Vyhľadávanie výrazov ako covid pas Bratislava, covid pas Trnava, covid pas Košice atď. budete hľadať zbytočne. Doklad, ktorý vám dovolí cestovať, ktorý potvrdí, že máte v tele protilátky, alebo nie ste infekční dostanete len na vyžiadanie z jednej inštitúcie. V súčasnosti získate len covid pasy na stiahnutie ak si o jeho vydanie požiadate na vyššie uvedenej stránke (korona.gov.sk).

Európsky covid pas (covid pas eu) je téma, ktorá sa spomína už niekoľko mesiacov. Malo by ísť o jednotný certifikát, ktorý vám umožní cestovať v rámci celej Európskej únie. Pokiaľ tento pas neexistuje jednotlivé štáty sa spoliehajú na vzájomné dohody a vzájomné uznávanie si vlastných osvedčení o očkovaní.

Digitálny covid pas

V podstate je to aplikácia covid pas, ktorá by mala celú legislatívu okolo očkovania a voľného cestovania po EU zjednodušiť. Vďaka tejto apke si nemusíte covid pas stiahnuť z mailu do mobilu, ale QR kód budete mať priamo v aplikácii. Osvedčenie o očkovaní tak môže mať dve formy

  • papierovú, ktorú si môžete vytlačiť z mailu
  • elektronickú – v aplikácii.

Získate ju na základe toho či ste boli očkovaní, máte negatívny test, alebo ste ochorenie prekonali. V poslednom prípade vám bude certifikát platiť maximálne 3 mesiace od prekonania ochorenia.

Digitálny „zelený covid pas“ v mobilnej aplikácii by mal platiť v celej Európskej únii a umožní vám neobmedzené cestovanie.

Ak ste práve začali vyhľadávať výrazy ako covid pas aplikácia, alebo covid pass aplikácia na stiahnutie hľadáte zatiaľ márne. Predpokladá sa, že táto aplikácia bude dostupná verejnosti okolo 1. júla. Momentálne sa ale môžete plne spoliehať na certifikát o očkovaní covid Slovensko. Požiadať oň ale musíte mailom.

Covid pas cestovanie

Certifikát o očkovaní do mobilu, ale aj v papierovej podobe (ak sa rozhodnete covid pas stiahnuť a vytlačiť) vám môže otvoriť dvere do mnohých krajín v EU ale aj mimo nej. Situácia sa ale stále mení a je dôležité venovať pozornosť aktuálnym podmienkam pre povolenie vstupu do inej krajiny.

Keď už viete kde a ako covid pas získať nemusíte čakať na spustenie aplikácie. Certifikáty, ktoré potvrdzujú, že nie ste infekční uznávajú okolité krajiny a ich počet neustále rastie. Pokiaľ ale chcete ísť ďalej, prípadne do krajiny, ktorá naše potvrdenia neuznáva je dobré pripraviť sa na pobyt v karanténe po príchode tam, ale aj na možnú karanténu ak sa vrátite z dovolenky domov.

Takže, ak už máte tento doklad vybavení, zbalené kufre a v navigácii stiahnuté aktuálne mapy môžete vyraziť bez obáv na dovolenku. A my vám poprajeme len šťastnú cestu a príjemný oddych.

Čo je covid pas? ✅

Covid pas je certifikát, ktorý potvrdzuje, že nie ste infekční a nie ste tak nositeľom vírusu Covid 19. Tento doklad slúži na voľný pohyb medzi krajinami EU. Aj keď sú krajiny, kde budete musieť absolvovať karanténu je ich čoraz menej. Na letnú dovolenku vám, pokiaľ sa nechystáte do exotických krajín, bude prevažne stačiť covid pas.

Kde získam covid pas?👍

Ak chcete covid pas musíte v súčasnosti oň požiadať mailom na stránkach korona.gov. Do pár hodín by vám mal prísť mail s prílohou, kde bude certifikát o očkovaní aj s QR kódom. Tento doklad si môžete vytlačiť a mať stále pri sebe. Načítaním QR kódu sa overuje pravosť certifikátu o očkovaní proti Covid 19.

Koľko covid pasov existuje? ❓

V podstate existujú tri druhy covid pasov. Jeden získate ak ste sa dali očkovať proti tomuto očkovaniu, druhý môžete získať ak ste ochorenie prekonali a nie je to dlhšie ako 3 mesiace. Posledný typ pasu získate na základe negatívneho PCR testu, ktorý si budete musieť hradiť sami.

Čo je digitálny covid pas? 📱

Digitálny covid pas, alebo aj tzv zelený covid pas je v podstate mobilná aplikácia, ktorá nahradí papierovú formu certifikátu o očkovaní. Po stiahnutí aplikácie a absolvovaní očkovania by ste mali do tejto aplky získať QR kód, ktorý potvrdzuje, že ste zaočkovaní. Aplikácia covid pas ale ešte nie je dostupná a stále sa na nej pracuje. Plánované spustenie tejto apky sa predpokladá na 1. 6 2021.

Summary
Ako a kde ZÍSKAŤ COVID PAS
Article Name
Ako a kde ZÍSKAŤ COVID PAS
Description
Plánujete stráviť tohtoročnú dovolenku v zahraničí? Ak sa tam chcete dostať jednoducho a rýchlo potrebujete Covid pas - potvrdenie, ktoré vám zabezpečí cestovanie po EU. Viete ale kde a ako covid pas získať?
Author
Publisher Name
DownloadWik.com
IKEA PLÁNOVAČ - 3D návrh interiéru
Ako ZRUŠIŤ ÚČET NA WHATSAPP?