Ako zmeniť heslo na WiFi (nastavenie WiFi)?

Ako zmeniť heslo na WiFi? A prečo? – pre zvýšenie vlastnej bezpečnosti by ste vo vlastnom záujme mali meniť heslo svojej WiFi siete (alebo routeru) každé 3 až 6 mesiacov. Pokiaľ neviete ako čítajte ďalej.

WiFi sieť má dnes doma hádam každý kto je pripojený na internete. Pokiaľ ju užívate len vy a vaša rodina je všetko v poriadku. Ak sa ale môže na vašu WiFi sieť pripojiť ktokoľvek, kto zachytí signál už to tak v poriadku nie je. Bezpečné surfovanie na internete vám môže zabezpečiť len nastavenie hesla na Wifi.

 

Čo je WiFi?

Bezdrôtová technológia na prenos dát má názov WiFi.  Pripojenie na internet získate od poskytovateľa internetu. Vďaka tomu môžete na internete surfovať na jednom počítači. Ak je ale vo vašej domácnosti viac počítačov, mobilných telefónov či tabletov potrebujete WiFi router, ktorý zaistí prenos dát bez nutnosti pripojiť sa na „kábel“. Dbajte na jeho zabezpečenie – šifrovaním a dobrým heslom. Dnes dokáže heslo WiFi zistiť každý, trochu skúsenejší hacker. WiFi, alias Wireless Fidelity na prenos dát používa mikrovlny. Pásmo 2,4 GHz okrem WiFi využívajú aj mikrovlnky a bezdrôtové telefóny. Výhody tohto prenosu využili aj výrobcovia spotrebnej elektroniky. Dnes tak môžete svoju domácnosť vybaviť inteligentnými spotrebičmi, ktoré prostredníctvom WiFi siete a príslušnej aplikácie môžete ovládať. DVD, TV, chladnička, alebo robotický vysávač stačí ich len pripojiť na túto sieť a ovládať ich napríklad cez mobilný telefón. Preto je dôležité,  hneď ako si WiFi router zadovážite nastaviť nové heslo. Konfigurácia siete a zmena hesla na Wifi (či už máte novú, alebo „z druhej ruky“) vás oberie len o pár minút vášho času. Ak ste stratili ovládač na televízor, môžete si stiahnuť do mobilného telefónu aplikáciu diaľkový ovládač a ovládať ho prostredníctvom WiFi siete mobilom.

 

Ako zmeniť heslo na WiFi?

Aké máš heslo k WiFi-ne? Koľko krát vám už túto otázku položili vaši priatelia, či známy? Možno si to ani neuvedomujete, ale heslo od vašej siete má veľa ľudí. Nezaškodí ho preto občas zmeniť.  Ako zmeniť heslo k WiFi ? Stačí sa dostať do routeru a v podstate zmeniť jeho heslo. Teraz vás isto trápi otázka ako zmeniť heslo na router. Ide to celkom jednoducho. Nie je to tak ťažké ako sa zdá Zmena WiFi hesla postup: V prvom rade sa musíte na WiFi pripojiť cez kábel, alebo WiFi. Teraz vyhľadajte administrátorské rozhranie.  pripojíte cez IP adresu  192.168.0.1, alebo 192.168.1.1 (IP adresu routra nájdete aj na štítku, ktorý je na jeho spodnej strane), ktorú zadáte do internetového prehliadača. Otvorte ju vo svojom počítači. Zadajte meno a heslo siete. Dostali ste sa do routru. Teraz len kliknite na políčko Wireless a následne na Wireless setting. Aby ste zmenili heslo kliknite ešte na Wireless password. Po zmene hesla všetko uložte – save a router sa reštartuje. Keď sa už dostanete do routeru  mali by ste ho aj nastaviť a zvýšiť tak svoju bezpečnosť. Nastavenie routera vám nezaberie veľa času. Téme Konfigurácia bezdrôtovej siete, alebo nastavenie siete sa venujeme nižšie. Zmeniť heslo na WiFi sieti môžete aj prostredníctvom mobilného telefónu. Nie vždy ale zmena hesla WiFi cez mobil pôjde. Dôležité je, aby v nastavení routeru bolo pripojenie do administrácie cez WiFi sieť povolené. Ak nie musíte sa pripojiť k routeru káblom.

 

Ako zmeniť heslo na WiFi T-com?

Podobne ako je písané vyššie – musíte sa dostať do administrátorského rozhrania. Vyplňte meno a heslo. Ak chcete zmeniť názov siete kliknite na položku SSID Name. Ak chcete zmeniť heslo kliknite na WPA Passphrase. Všetky zmeny nezabudnite uložiť. Nastavenie WiFi router Telekom je takmer pri všetkých zariadeniach rovnaké. Stačí sa tostať do administrátorského rozhrania routeru kde môžete nastaviť všetko. Na internete tiež nájdete podrobné návody nastavenia v závislosti od konkrétneho typu routera.

 

Ako zmeniť heslo na WiFi Orange/TP-LINK

Po pripojení routera k elektrickej sieti a počítaču zadajte do internetového prehliadača 192.168.1.1. Po otvorení stránky vyplňte meno a heslo. Hneď po potvrdení sa dostanete do administrácie routeru. Tu len stlačte tlačítko System Tools a zmeňte heslo, prípadne aj meno siete. Nezabudnite každú zmenu potvrdiť, v opačnom prípade systém nezaregistruje zmenu. V niektorých prípadoch je potrebné router reštartovať.

 

Ako zmeniť heslo na WiFi O2

Zmenu hesla WiFi O2 urobíte rovnako ako je popísané vyššie. Stačí sa len prostredníctvom rovnakej webovej adresy dostať do systému routru a previesť zmeny či upraviť nastavenia routera ktoré chcete.

 

Ako zmeniť heslo na WiFi Tenda

Jedným z najobľúbenejších routerov je router Tenda. K zmene WiFi hesla zvoľte postup, ktorý je totožný s predchádzajúcimi návodmi. Otvorte v prehliadači administrátorské rozhranie (zadajte číslo 192.168.1.1). Otvorte stránku a vyplňte názov siete (SSID) a heslo. Následne postupujte ďalej na Wirelerr security a zmeňte heslo. Ak ste si zmenili heslo je potrebné zmeny urobiť aj vo všetkých zariadeniach, ktoré sú pripojené na sieť. Ako nastaviť WiFi na PC? Celkom jednoducho. V počítači vyberte položku Sieť, alebo kliknite na ikonku WiFi siete. Zobrazí sa vám zoznam sietí, ktoré sú v dosahu. Vyberte svoji WiFi sieť a kliknite na položku Pripojiť. Následne zadajte heslo (nové heslo) a máte to.

 

Zmena WiFi hesla cez mobil

Zmeniť heslo na WiFi sieti môžete aj prostredníctvom mobilného telefónu. Nie vždy ale zmena hesla WiFi cez mobil pôjde. Dôležité je, aby v nastavení routeru bolo pripojenie do administrácie cez WiFi sieť povolené. Ak nie musíte sa pripojiť k routeru káblom. Ak nastavenie routera povoľuje prihlásiť sa pomocou WiFi siete a vám to aj napriek tomu z mobilného telefónu nejde nemusíte to vzdávať. Stiahnite si aplikáciu, ktorá vám zmeny v nastavení routera povolí, napr IP Tools: WiFi Scanner (android). Po zmene hesla alebo názvu siete nezabudnite na nastavenie WiFi v mobile.

 

Ako nastaviť heslo na WiFi?

WiFi je v súčasnosti bežnou výbavou väčšiny domácností. Je dobré si túto súkromnú sieť chrániť dobrým a silným heslom. V žiadnom prípade nie je bezpečné nechať sieť voľne dostupnú pre kohokoľvek, kto sa dostane do jej dosahu. K informáciám, ktoré posielate prostredníctvom mikrovĺn do WiFi routeru môže ktokoľvek prísť. Ako nastaviť heslo na WiFi? Nepotrebujete na to žiadne odborné znalosti. WiFi router je malá čierna skrinka, ak niekto využíva pripojenie na internet cez vašu sieť nedozviete sa to. Chrániť svoje súkromie a zvýšiť tak vlastné bezpečie môžete pomocou WiFi password, čiže WiFi hesla. Ak si kúpite nový router heslo je na ňom nastavené – továrenské heslo. Je dobré ho čo najskôr zmeniť. Všetky potrebné údaje ako IP adresa, názov siete a heslo routera nájdete na štítku. Počítač pripojte káblom k routeru a do internetového prehliadača zadajte  192.168.0.1, alebo 192.168.1.1. Vyplňte políčka s menom a heslom ( nájdete ich na každom routeri. Či už chcete zmeniť nastavenie routera Asus, alebo hocijakého iného, prezrite si poriadne štítok, alebo manuál k routeru). Následne sa dostanete do routeru, kde v políčku Wireless (Wireless settings) môžete zadať nový názov a aj heslo siete. Nezabudnite všetky zmeny potvrdiť a kliknúť na políčko save.

 

Nastavenie WiFi routera

Zmenou hesla a názvu siete to ale nekončí. Teraz ešte potrebujete konfigurovať WiFi sieť. Konfiguracia WiFi routeru zvýši vašu bezpečnosť. Všetko čo potrebujete nájdete v kolónke Wireless (Wireless setting – nastavenie siete). Najprv si vyberte či chcete mať statickú, alebo dynamickú IP adresu. Vyberte vhodný kanál, nastavte SID a zvoľte región. V políčku DHCP settings si môžete nastaviť parametre DHCP servera. Správne DHCP nastavenie je praktické riešenie – konfigurácia siete a tohto servera lokálne počítače môžu získať IP adresy automaticky. Šifrovanie dát dosiahnete nastavením šifrovacích kľúčov. V políčku Wireless settings zvoľte možnosť WPA2-SK – je to najlepšia úroveň zabezpečenia v súčasnosti. Ak  má váš router len možnosť šifrovania metódou WEP zadovážte si radšej iný – novší.

Prečo mám zmeniť heslo na Wi-fi? 💻

Zmeniť heslo na domácej Wi-fi sieti je dobré ak nechcete aby váš internet využívalo viac ľudí (napríklad aj susedia). Ak máte slabé heslo, alebo ste heslo dali známym a priateľom môže sa stať, že sa na vašu sieť pripojí každý kto pozná heslo. Vy budete za internet platiť a ostatní ho budú používať zadarmo.

Ako zistím kto je pripojený na moju Wi-fi sieť? ✅

Ak je na vašej sieti pripojených viac užívateľov môže to spomaliť celkovo váš počítač. Čo je horšie, vy o tom, že niekoho na sieti máte ani nemusíte vedieť. Zistiť to ale môžete prostredníctvom rôznych programov, ktoré dokážu zistiť aké zariadenia sú na vašej Wi-fi sieti pripojené. Ak budete občas meniť heslo siete nemusíte program sťahovať, bez nového hesla sa do vašej siete nik nedostane. Dôležité ale je dať sieti silné heslo.

Ako zmením heslo na Wi-fi? 🔍

Ako zmeniť heslo na domácej Wi-Fi sieti si môžete prečítať v článku. Heslo môžete zmeniť cez mobilný telefón alebo počítač. Dôležité je ale poznať meno a heslo siete. Následne môžete zmeniť meno aj heslo. Nezabudnite zmeny potvrdiť.

Je dôležité mať heslo na Wi-fi? 🌎

Áno, silné heslo na Wi-fi sieti je dôležité. Ak by sa na vašu domácu sieť mohol pripojiť ktokoľvek bude sa pohybovať vo vašej sieti, čím narúša vaše súkromie. Ohrozené je aj bezpečné surfovanie na internete. Zadávanie hesiel, platenie účtov cez internetbanking, prístup k vašim osobným údajom - to všetko môže neželaný užívateľ vašej siete odhaliť. Ak zabránite iným dostať sa na vašu Wi-fi sieť urobíte prvý a dôležitý krok pre vlastné bezpečie na internete.

Summary
Ako zmeniť heslo na WiFi (nastavenie WiFi)?
Article Name
Ako zmeniť heslo na WiFi (nastavenie WiFi)?
Description
Ako zmeniť heslo na WiFi? A prečo? – pre zvýšenie vlastnej bezpečnosti by ste vo vlastnom záujme mali meniť heslo svojej WiFi siete (alebo routeru) každé 3 až 6 mesiacov. Pokiaľ neviete ako čítajte ďalej.
Author
Ako zistiť heslo na WiFi?
Ako inštalovať obchod Google Play?