Ako ZISTIŤ IP ADRESU?

Určite ste sa už v počítačovej terminológii stretli s pojmom IP adresa. Čo to je IP adresa, kde ju hľadať a ako zistiť svoju IP adresu?  Čo je IP adresa routera či IP adresa WiFi? Veľa otázok, na ktoré vám odpovieme v tomto článku. Neobávajte sa, nebude to nič zložité a nebudete potrebovať ani odborné znalosti.

 

Čo je to IP adresa?

IP adresa je číselný kód každého zariadenie, ktoré je pripojené k sieti pomocou internetového protokolu. Každé zariadenie má svoju IP adresu a jej úlohou je identifikácia zariadenia, ktorá je dôležitá pre správne adresovanie dát. Presne tak ako vaša adresa bydliska slúži na doručovanie listov tak IP adresa slúži na doručovanie a odosielanie dát. Ako teda zistiť svoju doručovaciu adresu k PC, alebo ako zistiť IP adresu PC?

IP adresu prideľuje každému zariadeniu poskytovateľ internetu. Vždy keď sa s počítačom, alebo mobilom pripojíte na inú sieť zmení sa IP adresa vášho zariadenia. V niektorých prípadoch môže k jej zmene dôjsť aj v prípade keď reštartujete počítač. Dosť záleží na tom, či máte statickú (IP adresa sa nemení), alebo dynamickú (IP adresa sa mení).

Svoju adresu poznáte,  ale viete ako zistiť IP? Prípadne kde a ako nájsť IP adresu?

 

Ako zistiť svoju IP adresu?

Ak rozmýšľate nad tým ako zistiť svoju IP adresu nemusíte sa dlho trápiť. Stačí kliknúť na tlačidlo „Štart“, potom „Spustiť“ a do okienka, ktoré sa objaví napíšte „cmd“ a kliknite na „enter“. Do príkazového riadku zadajte „ipconfig“ a zas stlačte „enter“. V riadku IPv4 adress nájdete vašu IP adresu. Ako nájsť IP adresu v lokálnej sieti CMD už viete.

Ako zistiť IP adresu PC Windows 10?  Ešte jednoduchšie. Kliknite na ikonku pripojenia na internet. Následne zvoľte v sieti, na ktorú ste pripojení „Vlastnosti“. V dolnej časti nájdite riadok označení IPv4 adresa. Číselný kód pri tomto výraze je vaša IP adresa.

V tejto súvislosti sa môžete stretnúť aj s pojmom IPv6. IPv4 a IPv6 sú spôsoby zápisu IP adresy. IPv4 je 32 bitový zápis adries a na dnešné pomery už nestačí. Postupne sa prechádza na IPv6 adresy (používajú 128 bitový zápis).

Zatiaľ je stále najrozšírenejšia IPv4 adresa a určite ju máte aj vy. O pár rokov  ale určite bude dobré vedieť ako zistiť IPv6 adresu.

 

Ako zistiť IP adresu routeru?

Lokálna IP adresa je adresa, ktorú máte v rámci domácnosti ak je na jeden router pripojených viac zariadení. Vonkajšia IP adresa je pridelená routeru a všetky zariadenie, ktoré sú na ňom pripojené majú vonkajšiu IP adresu rovnakú. Ako zistiť IP adresu routeru? Navštívte na internete stránku https://whatismyipaddress.com/ . Hneď ako prídete na stránku zobrazí sa vaša vonkajšia IP adresa, teda adresa routra, cez ktorý ste pripojení na internet. Stránka má aj funkciu IP adresa lokalizácia. Ak sa niekto bude snažiť o vás cez IP adresu dozvedieť vašu adresu nezistí ju. Stránky, na zistenie IP adries zverejnia len verejné údaje o vašom pripojení  Zároveň vám stránka odpovie aj na otázku „Ako zistím či mám verejnú IP?“

Pokiaľ vás trápi otázka „ako zistiť MAC adresu routeru?“ pokojne na to použite vyššie spomínanú webovú stránku.

 

Ako zistiť IP adresu cudzieho počítača?

Ak máte prístup k cudziemu počítaču jeho IP adresu zistíte ak budete postupovať podľa pokynov vyššie. Pokiaľ ale pri počítači nie ste môžete zistiť cudziu IP adresu napríklad z mailu, ktorý bol z tohto počítača poslaný. Ako zistiť IP adresu mailu?  Celkom jednoducho. Otvorte mail a zobrazte jeho zdrojový kód. Nájdite v ňom položku „Received: from“ a hneď vedľa je IP adresa cudzieho PC, teda počítača, z ktorého vám mail prišiel.

Ak chcete vedieť ako zistiť IP adresu stránky potrebujete na do len príkazový riadok. Stlačte Win + R a do riadku zadajte výraz „ping www.názovdomény. sk“ (bez úvodzoviek). Hneď v prvom riadku sa zobrazí IP adresa domény.

Existuje aj opačný spôsob., teda ako zistiť komu patrí IP adresa. Ak poznáte IP adresu môžete na stránke http://trafficzap.com/iptodomain.php zistiť názov počítača (domény).

 

Statická verzus dynamická IP adresa

Statická IP adresa je väčšinou za poplatok, záleží to ale hlavne od poskytovateľa internetu.

Dynamická IP adresa sa priebežne mení a máte ju zadarmo.

Ak sa vám aj podarí zistiť majiteľa IP adresy môže sa kedykoľvek stať, že sa jeho IP adresa zmení keď reštartuje router, počítač alebo sa pripojí napríklad na verejnú WiFi sieť v reštaurácii.

IP adresa zistenie majiteľa? Nie, meno majiteľa počítača nezistíte. Pomocou IP adresy ale môžete zistiť názov domény (web stránky).

 

Kde nájsť IP adresu zariadenia?

Zistiť IP adresu kamery môže byť problém. Pokiaľ je ale napojená na váš router stačí sa pozrieť do administrácie router. Tu by ste mali vidieť všetky zariadenia, ktoré sú na router pripojené.

Ak potrebujete zistiť IP adresu tlačiarne či iného zariadenia nájdete ju tiež v routeri. Dobrým spôsobom  ako zistiť IP adresy v sieti  sú počítačové programy. Jedným z týchto programov je napríklad Advanced IP Scanner. Program nájde všetky zariadenia pripojené na váš router a zobrazí aj ich IP adresy.

 

Ako zistiť IP adresu mobilu?

Keď už viete ako nájsť IP adresu v počítači a iných zariadení je dobré vedieť aj ako zistiť IP adresu mobilu.

Vyhľadanie IP adresy v mobile nie je ťažké. Prejdite do nastavení telefónu a kliknite na „Informácie o telefóne“. V tejto časti vyhľadajte políčko „Stav“ a otvorte ho. Nájdete tu aj IP adresu telefónu.

Vedieť aká je IP adresa PC sa vám môže niekedy zísť. Najčastejšie sa využíva pri vzdialenom prístupe k PC. Vďaka IP adrese sa viete pripojiť na konkrétny počítač na diaľku.

Svoju IP adresu nemusíte poznať naspamäť, hlavne ak máte dynamickú, ktorá sa často mení. Je ale dobré vedieť kde ju v prípade potreby rýchlo nájdete.

Summary
Ako zistiť IP adresu?
Article Name
Ako zistiť IP adresu?
Description
IP adresa je v podstate adresa vášho počítača, tabletu, mobilu alebo iného zariadenia pripojeného k internetovej sieti. Viete kde IP adresu v počítači nájsť? A viete čo všetko sa cez IP adresu dá o vašom pc zistiť?
Author
Publisher Name
DownloadWik.com
Ako ZISTIŤ HESLO na FACEBOOK?
Ako zmeniť heslo na FB (zabudnuté heslo)?

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *