Ako urobit PRINT SCREEN na MAC OS

Vytvoriť screenshot v MacBooku nie je žiadny problém. Ak poznáte klávesové skratky vytvoríte si snímku obrazovky, teda print screen na Mac kedykoľvek to budete potrebovať. 

Ak ste jedným z majiteľov MacBooku isto máte tú česť s operačným systémom Mac. Mac patrí hneď po Windowse medzi najpoužívanejšie operačné systémy. Ak ste s ním pracovali aj v minulosti isto viete tento systém používať, ak je ale pre vás Mac novinka isto vám na prvý pohľad chýba tlačidlo print screen. Ak chcete vedieť ako na screenshot Mac OS čítajte ďalej. Pre nových, ale aj starších užívateľov máme návod na to, ako vytvoriť print screen na Macu.

 

Screenshot Mac

Screenshot je iný názov na vytvorenie fotografie obrazovky. Môžete tak zachytiť čo práve robíte na počítači či notebooku. Okrem fotografie sa vytvorený snímok zároveň uloží  a vy s ním môžete naďalej pracovať ako s ktoroukoľvek inou fotografiou v počítači.

Vytvoriť fotografiu v Mac-u nie je ťažké, aj napriek chýbajúcemu tlačidlu Print screen na notebooku či počítači. Pokiaľ sa v tomto systéme trochu vyznáte viete čo stlačiť. Či už chcete vytvoriť foto obrazovky, alebo len jej časti vždy existuje niekoľko možností ako to urobiť – v závislosti od verzie operačného systému, ktorú používate.

Takže ak potrebujete vytvoriť Print screen Mac stačí si zapamätať pár jednoduchých krokov a aktuálnu snímku monitoru Mac si môžete urobiť vždy keď budete chcieť. Je jedno či chcete vytvoriť screenshot na MacBook Air, alebo chcete vytvoriť screenshot na MacBook Pro – ide to jednoducho a rýchlo.

 

Print screen Mac – celá obrazovka

Možno nie často, ale stáva sa, že v komunikácii cez internet potrebujete vytvoriť obrázok celej obrazovky a výsledný snímok poslať adresátovi. Screenshot Macbook môže byť pre niekoho menším problémom. Chýbajúce tlačidlo ale neznamená, že Print screen na PC sa nedá urobiť.

Print screen Mac - cela obrazovka

Na vytvorenie print screen celé obrazovky stačí stlačiť klávesy Shift + Command + 3. Takto vytvoríte snímku obrazovky Mac okamžite. Vytvorená snímka sa uloží na plochu.

 

Poznámka:

Ak používate verziu Mac OS Mojave stlačte klávesy Shift + Command + 5. Zobrazí sa vám okienko s možnosťami vytvoriť všetky typy snímok obrazovky Mac. Môžete si vybrať či vytvoríte sken obrazovky, jej časti, alebo nahráte video. Pred jej uložením sa v dolnom rohu zobrazí miniatúrny obrázok snímky.

 

Print screen – časť obrazovky

Print screen na Macu sa síce nenachádza v jednom tlačidla na klávesnici, ale ak vám hovorí niečo výraz  Print screen Mac shortcut – klávesové skratky na Macu viete ako na to.

Print screen Mac - časť obrazovky

Pri verzii Mojave stačí stlačiť už spomínané klávesy Shift +  Command + 5. Vyberte z ponuky, ktorá sa vám zobrazí príslušnú ikonu Zachytiť vybranú časť – print screen partial (čiarkovaný štvorec) a ťahaním kurzoru vyberte časť obrazovky, ktorú chcete zachytiť. Po označení pustite tlačidlo na myške a kliknite na položku „zachytiť“. Obrázok sa uloží na plochu.

 

Poznámka:

Ak máte staršiu verziu Macu stlačte klávesy Shift + Command + 4. Ťahaním kurzora vyberte časť obrazovky, ktorú chcete zachytiť. Hneď ako tlačidlo na myši uvoľníte snímka obrazovky sa uloží na ploche.

 

Print screen Mac – celé okno

Máte otvorených viac stránok a potrebujete vytvoriť sken obrazovky, či skôr konkrétnej stránky? Nemusíte už hľadať výraz Print screen Mac all page. Návod nájdete aj v slovenčine.

 

Vytvoriť screenshot  OS X môžete aj z konkrétnej stránky. Stlačte klávesy Shift + Command + 4, stlačte medzerník (kurzor sa zmení na kameru). Teraz už len stačí vybrať okno, ktoré chcete zachytiť. Kliknutím naň vytvoríte snímku danej stránky, ktorú nájdete na ploche.

Pri verzii operačného systému Mojito použite klávesi Shift + Command + 5. Vyberte príslušnú ikonu. Keď sa kurzor zmení na kameru kliknite na stránku, ktorú chcete zachytiť.

 

Screen Touch Bar

Máte jeden z novších MacBookov, a chcete napríklad vytvoriť screenshot na MacBook Pro môžete na vytvorenie snímky použiť Mac s Touch Barom. Ide o priestor nad klávesnicou, ktorý si môžete prispôsobiť svojim potrebám.

Print screen Touch Bar

 

Stlačte klávesy Shift + Command + 6 – vytvoríte aktuálnu snímku obrazovky Mac. Print screen si môžete nastaviť aj v Touch Bar a získate tak rýchly prístup k vytváraniu snímok obrazovky.

Print screen Mac keyboard už nemusí byť len vašou túžbou. Tlačidlo print screen môže byť aj na vašej klávesnici. Vytvoriť  screen Touch Bar je naozaj jednoduché. Odteraz si už nemusíte pamätať, ktoré klávesy treba stlačiť aby ste mohli vytvoriť snímok obrazovky.

 

Snímka obrazovky Mac

Snímky obrazovky Mac sa vždy ukladajú na plochu vo formáte PNG. Tento formát zaberá veľa miesta ak súbor posielate mailom. Preto je lepšie ak si ho zmeníte na iný formát, napríklad s príponou JPG.

Otvorte súbor cez program Preview. Kliknite na položku Súbor a Exportovať. Následne uložte súbor do formátu JPG. Teraz máte print screen Mac JPG, ktorý vám zaberie minimum miesta v správe, či maily.

 

Klávesové skratky mac – Print screen

Možno ste sa už stretli s výrazom Print screen mac shortcut – ide o klávesové skratky pomocou ktorých si môžete vytvoriť snímku obrazovky. Stačí len vedieť, ktoré klávesy stlačiť a môžete mať foto obrazovky, alebo len jej časti.

V závislosti od verzie operačného systému Mac na vytvorenie print screen treba stlačiť rôzne klávesy.

Mac OS Mojito – univerzálne klávesové skratky pre túto verziu sú: Shift + Command + 5. Následne sa vám zobrazí ponuka ovládacích prvkov, z ktorej si môžete vybrať či chcete zhotoviť snímku časti, alebo celej obrazovky.

 

Staršie verzie operačného systému Mac:

Shift + Command + 3   (snímka celej obrazovky)

Shift + Command + 4   (snímka časti obrazovky)

Shift + Command + 6   (Touch Bar )

Summary
Ako urobit PRINT SCREEN na MAC OS
Article Name
Ako urobit PRINT SCREEN na MAC OS
Description
Vytvoriť screenshot v MacBooku nie je žiadny problém. Ak poznáte klávesové skratky vytvoríte si snímku obrazovky, teda print screen na Mac kedykoľvek to budete potrebovať. 
Author
Čo to je VPN?