Ako sprevádzkovať obliaty mobil? PORADÍME VÁM!

Obliaty mobil je pohroma, ktorú si nechcete predstaviť ani v najhoršom sne. V mobiloch dnes máme uložené všetko, už dávno neslúžia len na telefonovanie ale aj na písomnú komunikáciu, prístup na internet či uchovávanie súborov. Voda v mobile môže celý prístroj znefunkčniť.

Mám mokrý telefón, čo robiť? Najlepšie je vedieť čo robiť s obliatym mobilom ešte skôr než sa to stane a dávať si naň pozor, aby ste tento problém nemuseli riešiť. Aj keď si dávate na telefón dobrý pozor, je dobré vedieť, ako utopený mobil zachrániť.

 

Obliaty mobil

Či už máte poliaty mobil alebo máte mobil vo vode nie je to nič príjemné. Hneď nastáva panika, pri ktorej si predstavíte o čo všetko môžete prísť. Ak ako prvé začnete na telefóne všetko stláčať a kontrolovať čo a ako funguje ste na najlepšej ceste prísť kompletne nie len o fotky, dokumenty, kontakty ale o celý mobil. Voda je vodivá a tým ako mobil otáčate, stláčate klávesy a pod. len podporujete prenos energie aj tam kde je neželaný. Navyše, otáčaním a pohybom môžete vodu v mobile dostať aj do častí, kde sa predtým nenachádzala.

 

Ako vysušiť mobil

Ak máte telefón vo vode čo najrýchlejšie ho vyberte a vypnite. Zabránite tak skratom, ktoré môžu v mobile všetko poškodiť. Ak máte len obliaty mobil aj tak ho vypnite. Jednoducho spojenie mobil voda nejde dokopy.

Po vypnutí vyberte batériu a všetko dôkladne utrite handričkou, alebo papierovou utierkou. Pokiaľ batériu z mobilu neviete dostať von (je vstavaná) dúfajte, že žiadne veľké škody nenarobí a pokúste sa rozobrať mobilný telefón čo najviac sa dá.

Nezabúdajte na SIM kartu a pamäťovú kartu. Vyberte ich z utopeného telefónu a utrite handričkou do sucha. Ak sa vám nepodarí zachrániť telefón zachránite aspoň karty, ktoré môžete vložiť do náhradného mobilu.

Posledným krokom je necht mobil voľne uschnúť. Namočený telefón nesušte fénom a ani ho neukladajte na slnečné miesto.

 

Telefón do ryže

Pokiaľ ste o zázračných účinkoch ryže vsiakať vlhkosť počuli veľmi tomu neverte. Ak dáte mokrý telefón do ryže môže sa stať, že prach z ryže sa dostane do mobilu a poškodí sa. Ak už predsa len siahnete po tomto spôsobe sušenia použite kvalitnú ryžu, ktorou zasypete celý mobil. Ako dlho nechať mobil v ryži? Minimálne 24 hodín.

Lepšie je použiť sáčky so silikagelom, ktoré pohlcujú vlhkosť. Nájdete ich aj v škatuli od topánok, priložené k oblečeniu a pod.. Vložte obliaty mobil do škatule s týmito sáčkami aspoň na 1 deň.

 

Vlhkosť pod displejom

Ak aj po pár dňoch máte vodu pod displejom, alebo skôr vlhkosť nezapínajte ho a pokračujte v sušení.

Ak pod displejom žiadna vlhkosť nie je a máte dojem, že sa vysušil môžete ho zapnúť. Pokiaľ sa zapol je to v poriadku, ale nemusí to znamenať, že bude fungovať ďalej. Problémy s utopeným mobilom sa môže prejaviť aj po pár dňoch.  

 

Oprava utopeného mobilu

Ak máte vypratý telefón asi ho už nezachránite. Voda sa dostala do celého prístroja. Ak vám mobil spadol do vane a rýchlo ste ho vybrali škody nemusia byť rozsiahle a môžete sa pokúsiť ho dať do servisu na opravu. Reklamácia utopeného mobilu ale asi nebude možná. Pri reklamácii sa klamať o telefóne vo vode neoplatí. Väčšina mobilov má špeciálne nálepky, ktoré pri styku s tekutinou zmenia farbu. A keďže ide o mechanické poškodenie záruka sa naň v tomto prípade nevzťahuje.

Utopený mobil v servise vám môžu pomôcť zachrániť. Určite vás bude v tomto prípade zaujímať aká dlhá bude oprava utopeného mobilu a cena – závisí to samozrejme od poškodenia, typu mobilu a aj konkrétneho servisu. Cena sa môže pohybovať od desiatok euro až po stovky. Zvážte, či sa vám neoplatí investovať skôr do nového telefónu než do opravy mobilu pod vodou.

Ako zachrániť mobil už viete. Stále je ale najlepšie držať telefón čo najďalej od vody. Ak sa s telefónom ale neviete rozlúčiť ani na minútku je dobré zaobstarať si mobil odolný voči vode. Dobre urobíte ak si budete súbory (fotky, videá, kontakty,…) aj pravidelne zálohovať. Existujú programy, ktorými môžete prepojiť mobil s počítačom a zálohovať jednoducho všetko čo potrebujete (napríklad Nokia Suite, alebo Mi PC Suite).

Či vám dotykový mobil spadol do vody, alebo ste ho obliali vždy klaďte dôraz na jeho rýchle a poriadne vysušenie. Vyberte ho z obalu, odpojte od neho slúchadlá a pokiaľ sa dá rozoberte ho. Voľné vysušenie síce chvíľu bude trvať, ale môže vám to zachrániť telefón a všetky dáta v ňom.

Summary
Ako sprevádzkovať obliaty mobil? Poradíme vám!
Article Name
Ako sprevádzkovať obliaty mobil? Poradíme vám!
Description
Obliaty mobil nemusí hneď znamenať stratu dát. Či už ide o obliaty, alebo utopený mobil môžete sa ho pokúsiť zachrániť. Ak viete čo robiť môže vám telefón ešte istý čas plnohodnotne slúžiť. Konajte ale rýchlo a dôkladne.
Author
Publisher Name
„DownloadWik.com“
Ako založiť Gmail? Založenie kvalitného emailu zadarmo!
Ako zistiť majiteľa domény? Jednoduchý NÁVOD!