Ako otestovať grafickú kartu (výkon)? NÁVOD

Vedieť akú grafickú kartu máte v počítači a aký je jej výkon sa vám môže kedykoľvek zísť. Ak už robíte test výkonu PC zamerajte sa aj na grafickú kartu. Zistiť výkon grafických kariet nie je nič náročné a zvládnete to aj keď s tým nemáte žiadne skúsenosti. Takže, ako zistiť stav grafiky?

 

Prečo urobiť test grafickej karty

Isto rozmýšľate prečo a ako otestovať grafiku. Dôvodov prečo sa do toho pustiť je niekoľko.

  • Poznať výkon vašej grafickej karty sa vám zíde na porovnanie s inými porovnateľnými grafickými kartami. Ak bude výkon takmer rovnaký máte istotu, že pracuje tak ako má.
  • Zistiť výkon grafickej karty by ste mali aj preto aby ste vedeli či sa jej výkon upgradovaním PC nezmení.

Diagnostika grafickej karty sa vám zíde aj v prípade keď máte problém s počítačom. Nedostatočné vetranie a prehrievanie PC môže byť spôsobené aj grafickou kartou.

 

Ako otestovať grafickú kartu

Na test grafickej karty v PC môžete použiť programy tretích strán. S väčšinou z nich otestujete aj zvyšné komponenty počítača. Program na test grafickej karty je dobrý ak chcete vedieť o nej viac, výhodnejšie je ale mať program, ktorý otestuje viac komponentov počítača a poskytne vám ucelený prehľad.

 

StressMyPC

Program StressMyPC je výborný program na test výkonu počítača ale aj CPU či samotnej grafickej karty. Hlavné funkcie, ktoré v tomto programe nájdete sú

  • Záťažový test pre procesor
  • Záťažový test grafickej karty
  • Záťažový test pevného disku

 

3D Mark

Výkonný program na testovanie celého počítača 3D Mark vám povie aj ako je na tom vaša grafická karta. Aj keď je program vo vyššej verzii platený, niektoré funkcie sú zadarmo. Jednou z nich je aj funkcia Time Spy, ktorá sa zameriava na výkon grafickej karty.

Test grafiky s 3D Mark môžete vykonať v troch úrovniach. Zmerať výkon grafickej karty s týmto softvérom je jednoduché. Zároveň môžete testovať aj ďalšie komponenty počítača, čím získate prehľad o výkone celého PC.

 

Ako spoznať problémy s grafickou kartou

Spoznať vadnú grafickú kartu nie je ťažké. Nedokonalý obraz, blikanie či zmeny farieb sú typické znaky zlej grafickej karty. Pri hraní hier dostáva grafická karta niekedy poriadne zabrať. Nedostatočné chladenie môže byť príčinou prehrievanie grafickej karty. Na sledovanie teploty komponentov počítača môžete použiť program Core Temp, ktorý vás bude pravidelne informovať o teplote ako karty tak aj iných komponentoch PC.

Test grafických kariet si nenechávajte na poslednú chvíľu. Problémy môžete s programom na test grafickej karty odhaliť už skôr než sa prejavia naplno. Okrem teploty či výkonu vašej grafiky môžete otestovať aj stabilitu grafickej karty a aj ďalších komponentov počítača.

Summary
 Ako otestovať grafickú kartu (výkon)? NÁVOD
Article Name
Ako otestovať grafickú kartu (výkon)? NÁVOD
Description
Problémy ako blikajúca obrazovka, zmena farieb a ďalšie sú jasným znakom toho, že vaša grafická karta nefunguje ako má. Poradíme vám ako otestovať grafickú kartu aj ako zistiť výkon grafickej karty?
Author
Publisher Name
DownloadWik.com
Ako zistiť akú RAM mám v PC?
Ako zrýchliť Windows 10 a 11? NÁVOD