Ako zaheslovať počítač

V dnešnej dobe je dobré ak je každé zariadenie, kde máte uložené osobné údaje, dáta a ďalšie citlivé údaje chrániť heslom. Zaheslovať počítač by malo byť samozrejmosťou ako pri domácom tak aj pri pracovnom počítači. To, že máte v počítači kvalitný antivírusový program vás ochráni pred hrozbami na internete. Chránenie počítača heslom vás ochráni zas pred zvedavcami, ktorí sa môžu dostať do vášho počítača fyzicky.

V tomto článku sa dozviete ako zaheslovať počítač, ako zaheslovať flash disk, ale aj to, ako na zaheslovaný počítač.

 

Ako zaheslovať počítač

Ak máte počítač s operačným systémom Windows 10 máte možnosť zabezpečiť ho niekoľkými spôsobmi.

Zaheslovať PC Windows 10 môžete pomocou hesla. Najvhodnejší spôsob pre začiatočníkov je cez ovládací panel. V ponuke „Štart“ kliknite na „Nastavenie“, vyberte položku „Kontá“ a kliknite na „Rodina a ostatní používatelia“. Tu zvoľte kolónku „Pridať ďalšieho používateľa“ a „Pridať konto“. Ďalej zvoľte „Nemám prihlasovacie údaje“ a vyberte položku „Pridať používateľa bez konta Microsoft“. Tu vyplňte jednotlivé údaje ako meno používateľa a heslo a kliknite na „Ďalej“.

Kliknutím na „Možnosti prihlásenia“ môžete vybrať ďalšie spôsoby ako otvoriť zaheslovaný počítač. Windows Hello vám umožní zaheslovaný počítač otvoriť odtlačkom prsta (túto možnosť musí podporovať aj váš notebook). Prípadne môžete zaheslovaný notebook otvoriť pomocou obrázku. Zvolíte si obrázok a nakreslite naň gestá, ktoré budú neskôr slúžiť na odomknutie počítača.

Dobrý spôsob ako ochrániť svoje dáta je aj konto Microsoft. Vytvorte si tu účet a prihlasujte sa do počítača pomocou tohto konta.

Ako zaheslovať počítač Windows 10 už viete. Čo ale ak počítač používajú aj ďalší členovia rodina? Každému užívateľovi počítača môžete vytvoriť vlastné konto, pod ktorým sa bude do počítača prihlasovať.

 

Ako zaheslovať zložku PC

Na zaheslovanie konkrétnej zložky v počítači sú najvhodnejšie rôzne programy tretích strán. Samotný Windows 10 túto možnosť neponúka. Zložky môžete zaheslovať aj prostredníctvom programov, ktoré možno už máte v počítači. Zväčša ide o programy na kompresiu dát, napr WinRAR alebo 7-Zip.

Ak potrebujete zaheslovať externý disk, alebo chcete vedieť ako zaheslovať usb obzrite sa po programoch, ktoré to zvládnu.

Rovnako môžete zaheslovať aplikáciu na PC. Pokiaľ potrebujete zaheslovať aplikáciu na mobile môžete tak urobiť napríklad aj prostredníctvom antivírusového programu Eset. Mobilná verzia tohto programu túto možnosť obsahuje.

 

Ako odblokovať zaheslovaný počítač

Odblokovať zaheslovaný počítač je podstatne náročnejšie. Môžete tak urobiť prostredníctvom núdzového režimu. Pokiaľ ale máte v počítači vytvorených viac kont (aj ďalší členovia rodiny) môžete sa do počítača prihlásiť pod druhým kontom a prejsť do časti „Kontá“ v „Nastavenia“. Ak sa vám nepodarí obnoviť heslo do svojho konta budete si musieť vytvoriť nový prístup. Prídete tak ale o všetky dáta a súbory, ktoré ste mali vo svojom konte.

Poslednou možnosťou ako otvoriť zaheslovaný počítač je preinštalovanie operačného systému. Pokiaľ ale nemáte zálohované súbory a dáta v počítači prídete o ne.

Ak rozmýšľate nad tým či je lepšie zaheslovať notebook, počítač alebo jednotlivé zložky záleží to od toho čo všetko chcete mať v bezpečí. Nezabúdajte, že zaheslovaním zložiek uchránite len ich obsah. Ak si v počítači automaticky ukladáte heslá na mail, sociálne siete a pod. môže sa tak ktokoľvek, kto bude pri vašom PC dostať do vášho účtu na Facebooku, Instagrame, či prezrieť si vaše maily. Zaheslovať PC je lepšie ak chcete pred zvedavými očami uchrániť celú svoju aktivitu na internete a aj v počítači.

Summary
Ako zaheslovať počítač
Article Name
Ako zaheslovať počítač
Description
Potrebujete zaheslovať počítač v práci alebo doma? Neviete ako zaheslovať notebook? Poradíme vám ako zvýšiť ochranu svojich súborov a dát. Zaheslujte svoj PC a nik iný okrem vás sa k vašim dátam nedostane.
Author
Publisher Name
„DownloadWik.com“
Ako napísať znak hashtag
Ako napísať pomlčku/spojovník