Ako napísať prehlasované u na klávesnici? NÁVOD

Ak často píšete na počítači stretnete sa určite aj  s písmenami, ktoré na klávesnici nenájdete. Napísať písmenko, ktoré sa v našej abecede nenachádza tak môže byť problémom. Jedným z týchto písmen je aj prehlasované u. Ako napísať prehlasované u s bodkami?

Prehlasované u „Ü/ü“ sa často používa v germánskych jazykoch. Môžete sa s ním ale stretnúť aj v maďarskom, estónskom, francúzskom či španielskom jazyku. Vedieť ako napísať U s prehláskou sa vám môže zísť ak s týmito jazykmi prichádzate do styku. Ako sa vyslovuje ü? V niektorých jazykoch sa číta ako „y“ a niekde len oddeľuje susedné samohlásky.

 

Ako napísať prehlasované u

Ako napísať U istotne viete. Problém nastane ak potrebujete napísať nad týmto písmenom dve bodky. Prehlasované u nemá na klávesnici vlastnú klávesu ako napríklad prehlasované a – ä. To ale neznamená, že písmená Ü/ü nemôžete na počítači napísať. Toto písmeno môžete napísať viacerými spôsobmi podobne ako prehlasované o či iné písmenká.

 

ASCII tabuľka

Pomocou ASCII kódov môžete napísať viacero symbolov a špeciálnych znakov. Aby ste mohli znaky napísať stačí ak budete držať kláves Alt alebo AltGr a postupne klikať na kombináciu čísel na numerickej klávesnici. Napísať prehlasované u na notebooku tak nebude žiadny problém.

  • Ako napísať veľké prehlasované U: Stlačte kláves „Alt“ (ľavý Alt) a postupne klikajte na číslice 0,2,2,0 (Alt + 0220) – Ü.
  • Ako napísať malé prehlasované u: Stlačte kláves „Alt“ (ľavý Alt) a postupne stláčajte klávesy s číslami 0,2,5,2 (Alt + 0252) – ü

Použiť môžete aj iné kombinácie čísel

  • Alt + 154 – Ü
  • Alt + 129 – ü

Aby ste mohli písať prehlasované u pomocou ASCII kódu potrebujete numerickú klávesnicu. Pokiaľ ju nemáte príde vhod vedieť ako napísať prehlasované u bez numerickej klávesnice.

 

Klávesová skratka

Ak si neviete zapamätať ASCII kód môžete použiť klávesovú skratku pre prehlasované u. Je to síce trochu ťažšie ale dá sa to.

  • Stlačte pravý Alt (AltGr) a kliknite na kláves so znamienkom rovná sa = (na klávese je aj znak pre percentá a pomlčka). Pustite klávesy a stlačte kláves Shift a písmenu u (Shift + u) – Ü
  • Malé prehlasované u napíšete ak stlačíte kláves AltGr a kláves s rovná sa (AltGr + =). Pustite klávesy a kliknite na písmeno u – ü

 

Program Mapa znakov

Ako napísať na PC prehlasované u ak nemáte numerickú klávesnicu? Na jeho zadanie môžete využiť program „Mapa znakov“. Tento program nájdete v každom počítači s operačným systémom Windows. Do vyhľadávacieho poľa zadajte výraz Mapa znakov a otvorte program. V tabuľke nájdite písmeno, ktoré potrebujete, skopírujte ho a vložte na miesto, kde ho potrebujete napísať.

 

Prehlasované u v dokumente

Ako sa píše prehlasované u v textovom editore? Vo väčšine textových editorov nájdete položku „Symboly“. Vo Worde sa nachádza v časti „Vložiť“ na hornej lište vpravo. Otvorte ho a nájdite v ňom písmeno, ktoré potrebujete.

Ak potrebujete napísať prehlasované u na macbooku môžete skúsiť ASCII kód alebo jednoducho písmeno nájdite na internete, označte ho myšou a skopírujte (Ctrl + C). Teraz umiestnite kurzor na miesto, kde chcete urobiť prehlasované u a písmeno tam vložte (Ctrl + V).

Okrem prehlasovaného u, teda písmena u s dvoma bodkami Ü/ü sa často stretnete aj s písmenom u s dvoma čiarkami. Napísať u s dvoma čiarkami môžete pomocou klávesových skratiek

Najprv stlačte pravý Alt (AltGr) a kliknite na kláves s písmenom é (AltGr + é). Potom stlačte kláves Shift a kláves s písmenom u (Shift + u) – Ű

Malé písmeno u s dvoma čiarkami napíšete podobným spôsobom. Stlačte kláves AltGr a kliknite na kláves s písmenom é (AltGr + é). Pustite klávesy a kliknite na písmenu u – ű

Summary
Ako napísať prehlasované u na klávesnici? NÁVOD
Article Name
Ako napísať prehlasované u na klávesnici? NÁVOD
Description
Napísať písmenko, ktoré sa v našej abecede nenachádza môže byť problémom. Jedným z týchto písmen je aj prehlasované u. Ako napísať prehlasované u s bodkami? Poradíme vám ako toto písmenko napísať.
Author
Publisher Name
DownloadWik.com
Ako napísať prehlasované o na klávesnici? NÁVOD
Ako napísať vlnovku na klávesnici? NÁVOD